پزشکی و سلامت

درمان دیسک کمر با طب سنتی؛ ۵ داروی گیاهی که معجزه می‌کنند

فردی مبتلا به کمردرد که دنبال درمان دیسک کمر با طب سنتی است|آگاه طب

درمان دیسک کمر با طب سنتی؛ ۵ داروی گیاهی که معجزه می‌کنند

درمان دیسک کمر با طب سنتی امکان‌پذیر هست یا خیر؟ سوالی که ذهن بسیاری از بیماران را برای رهایی از دست داروهای شیمیایی مشغول خود ساخته است. دیسک کمر که دردهای ناخوشایند و شدیدی را به خود به همراه دارد یک اختلال شایع است که بار اقتصادی و روانی زیادی روی بیماران وارد می‌آورد. تعداد زیادی از بیماران مبتلا به دیسک کمر از داروهای مکمل و جایگزین برای تسکین درد خود استفاده می‌کنند.

اما یافتن درمانی موثر و مناسب بر پایه طب سنتی برای این بیماران، پزشکان و سیاستگذاران حیاتی است. به همین دلیل طیف وسیعی از پژوهشگران و مخترعین دنبال راهی قطعی برای درمان دیسک کمر بدون نیاز به دارو هستند. البته نتایج قابل توجهی نیز در این مسیر بدست آمده که به عنوان نمونه باید به کمربند UIC پلاتینر اشاره کرد.

داروهای گیاهی متعددی برای درمان دیسک کمر استفاده می‌شوند ک هر کدام میزان کارایی متفاوتی نسبت به نمونه‌های دیگر دارند. کارایی این داروهای گیاهی به عنوان درمان دیسک کمر با طب سنتی با شک و شبه همراه است و این مقاله از مجله اینترنتی آگاه طب با رویکرد بررسی این راهکارهای درمانی انجام شده است. بنابراین، این بررسی به منظور ارزیابی اثربخشی پنج روش درمانی سنتی پرکاربرد برای مدیریت دیسک کمر انجام پذیرفت.

درمان دیسک کمر با طب سنتی؛ بهترین داروی گیاهی برای دیسک کمر و سیاتیک را بشناسید

در کنار سایر درمان‌های دارویی و پزشکی یکی از روش‌های پیشنهادی برای کنترل و درمان علائم دیسک کمر طب سنتی است. امروزه در عصر فناوری‌های جدید و پیشرفت‌های چشمگیر علم، از توسعه فراگیر در حوزه طب سنتی و فرآورده‌های گیاهی و طبیعی بهره‌مندیم. در بسیاری از کشورها، چندین داروی گیاهی برای کنترل و درمان دیسک کمر همراه با داروهای شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از ایم گونه‌های گیاهی از نظر بالینی مورد تایید هستند و در رده تجویز‌های پزشکی قرار دارند. این گیاهان عبارتند از:

۱.آلوئه ورا گیاهی با هزاران فایده درمانی

آلوئه ورا و نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر با طب سنتی| آگاه طب

دریافت مشاوره رایگان در 1 دقیقه!

در صورتی که می خواهید هم اکنون با متخصص مشاوره ای داشته باشید، فرم زیر را پر کنید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن در این رابطه با شما تماس خواهند گرفت.

مشخصات فردی(Required)
به کدام کارشناس نیاز دارید؟(Required)

گیاه آلوئه ورا برای قرن‌ها به دلیل خواص درمانی، دارویی و آرایشی در فرهنگ‌های متعددی مانند یونان، مصر، هند، مکزیک، ژاپن و چین استفاده شده است. به طور کلی در آب و هوای خشک آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکا رشد می‌کند. بدون شک وقتی سخن از درمان دیسک کمر با طب سنتی به میان می‌آید آلوئه ورا را باید در رده‌های بالای انتخاب قرار داد.

حاوی تعدادی از عناصر فعال دارویی است که برای درمان بیماری‌های مختلف مانند سوختگی ناشی از اشعه، زخم، آرتریت و دیابت مفید است. حاوی ویتامین‌ها (A، C، E، و B12، که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند)، هشت آنزیم (آلکالین فسفاتاز، آمیلاز، برادی کیناز، کربوکسی پپتیداز، کاتالاز، سلولاز، لیپاز، و پراکسیداز است که هر کدام نوعی اثربخشی به همراه دارند.

التهاب بیش از حد باعث تجزیه قندها و چربی‌ها می‌شود، و جذب مواد معدنی کلسیم، کروم، مس، سلنیوم، منیزیم، منگنز، پتاسیم، سدیم و روی را تسهیل می‌کند. علاوه بر موارد ذکر شده حاوی ۱۲ آنتراکینون (که ملین هستند) و هورمون‌ها (اکسین‌ها و جیبرلین‌ها) در التیام زخم و اثرات ضد التهابی مفید عمل می‌کند.

خواص درمانی آلوئه ورا مربوط به‌‌ ترکیبات آن گلوکومانان، پلی ساکارید غنی از مانوز، و جیبرلین، هورمون رشد است. این عوامل فعالیت و تکثیر فیبروبلاست را تحریک می‌کنند، بنابراین تولید کلاژن را پس از مصرف موضعی و خوراکی آلوئه ورا به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند. از دیگر اعمال آلوئه ورا اثرات ضدالتهابی آن است. تولید پروستاگلاندین ۲E را با مهار مسیر سیکلواکسیژناز کاهش می‌دهد. تحقیقات قبلی نشان داده است که کرومون C-glucosyl به عنوان یک ‌‌ترکیب ضد التهابی جدید در آلوئه ورا وجود دارد.

ژل آلوئه ورا به طور سنتی به صورت پوستی برای کاهش درد مفاصل استفاده می‌شود. تجزیه و تحلیل فتوشیمیایی آلوئه ورا وجود فلاونوئیدها، آلکالوئیدها، رزین‌ها، تانن‌ها، استروئیدها و سایر مواد شیمیایی را نشان داد.

مطالعات نشان داد‌‌ه‌اند که کربوکسی پپتیداز (یکی از ‌‌ترکیبات آلوئه ورا) می‌تواند برادی کینین را غیرفعال کند، که عاملی قدرتمند در ایجاد درد در طول التهاب حاد است. بعلاوه اسید سالیسیلیک که در آلوئه ورا یافت می‌شود، با مهار تولید پروستاگلاندین‌ها به عنوان یک عامل مسکن، ضد درد و ضد التهاب عمل می‌کند.

گاهی برای کمک به تسکین هر چه زودتر درد کمر در کنار درمان سنتی دیسک کمر باید سراغ بهترین پماد برای دیسک کمر نیز رفت تا نتیجه مطلوب بدست آید.

۲. درمان دیسک کمر با طب سنتی با کمک پوست درخت بید سفید (Salix alba)

پوست درخت بید سفید بهترین داروی گیاهی برای دیسک کمر و سیاتیک| آگاه طب

پوست درخت بید سفید به دلیل اثرات ضد تب و ضد درد در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است. پوست درخت بید برای تسکین انواع دردها مانند دردهای روماتیسمی، کمردرد، دندان درد، سردرد و دردهای قاعدگی مصرف می‌شود. همچنین برای درمان گلودرد، تب و سردرد همراه با عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی و آنفولانزا استفاده می‌شود.

سالیسین، جزء شیمیایی فعال بید، در سال ۱۸۲۹ توسط داروساز فرانسوی H. Leroux به رسمیت شناخته شد. در قرن ۱۹، سالیسین و اسید سالیسیلیک به طور کلی در اروپا برای درمان تب روماتیسمی ‌و درد مفاصل به کار گرفته شد. برخلاف NSAID‌های مصنوعی، سالیسین به عنوان یک مهارکننده انتخابی آزادسازی پروستاگلاندین ۲E با واسطه COX-2 عمل می‌کند و از آزاد شدن سیتوکین‌ها برای کاهش درد جلوگیری می‌کند.

دکتر کروباسیک و همکارانش اثربخشی عصاره پوست درخت بید (Salix) را برای درمان دیسک کمر در یک مطالعه تصادفی ارزیابی کردند.‌‌ آن‌ها ۲۱۰ بیمار را با تشدید کمردرد مزمن ثبت نام کرد‌‌ه‌اند.

بیماران به طور تصادفی برای دریافت عصاره خوراکی پوست درخت بید با ۱۲۰ میلی‌گرم (دوز کم) یا ۲۴۰ میلی‌گرم (دوز بالا) سالیسین، یا دارونما، با ‌‌ترامادول به عنوان تنها داروی نجات، در یک کارآزمایی ۴ هفته‌ای تقسیم شدند. این تحقیق نشان داده است که عصاره پوست درخت بید را می‌توان به عنوان یک درمان دیسک کمر با طب سنتی به حساب آورد که فاقد خطر و عوارض است.

همراه با داروهای سنتی که به درمان دیسک کمر کمک می‌کنند بهتر است از درمان‌های پزشکی مانند قرص مسکن فوری درد کمر نیز آگاه بود، چون داروهای سنتی به تدریجی و با سرعت کمتری بهبودی را ایجاد خواهند کرد. بیماران مبتلا به کمر درد وقتی درگیر درد شدید دیسک کمر شوند نیاز به تسکین فوری دارند تا کمتر اذیت شوند.

۳. سورینجان؛ گیاهی شگفت‌انگیز که ناشناخته مانده است

سورینجان گیاهی مناسب برای درمان دیسک کمر با طب سنتی| آگاه طب

ماده موثره اصلی این گیاه کلشی سین است که نوعی آلکالوئید است که در کنترل درد و التهاب موثر عمل می‌کند. به همین دلیل میان گزینه‌های درمان دیسک کمر با طب سنتی گیاه سورینجان نیز دیده می‌شود.

یک داروی پرکاربرد و پیشنهاد شده برای درمان شعله‌های آرتریت حاد نقرسی، کلشی‌سین است، یک آلکالوئید استخراج‌شده از گیاه Colchicum که برای رومی‌ها شناخته شده است. همچنین کلشیکوم برای درمان نقرس، درد مفاصل و التهاب در طب سنتی ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این گیاه حاوی کلشیسین است که یک داروی ارزشمند با دامنه درمانی محدود است. مصرف خوراکی کلشی‌سین از گسترش ادم در موش‌ها جلوگیری کرده و ویژگی‌های ضدالتهابی قابل توجهی از خود نشان داده است.

دو تحقیق تصادفی‌سازی و کنترل‌شده قبلی، نتایج کلشی‌سین را با دارونما در تسکین درد در طول عودهای حاد نقرس مقایسه کرده‌اند. مکانیسم دقیق اثر کلشی سین در تسکین درد نامشخص است.

کلشی سین به دیواره سلول متصل و کمپلکسی ایجاد می‌کند که از تشکیل میکروتوبول‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد. بنابراین، مسیرهای ایجاد واسطه‌های التهابی که به میکروتوبول‌ها نیاز دارند، مانند به‌کارگیری اجزای سیتوزولی (میتوکندری) یا پروتئین‌ها (کینازها)، برای درمان کلشی‌سین قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: برای درمان مشکلات زانو با بهترین زانوبند به نمایندگی زانوبند زاپیامکس مراجعه کنید.

۴. زنجبیل؛ طبیبی که طبیعت سخاوتمند به ما داده است

زنجبیل بهترین درمان دیسک کمر در منزل| آگاه طب

زنجبیل یک ادویه بسیار معروف که ۸۰ درصد آن در چین کشت می‌شود. بیش از ۲۵۰۰ سال است که در طب سنتی به عنوان یک عامل ضدالتهابی برای بیماری‌های اسکلتی- عضلانی در چین استفاده می‌شود. وقتی صحبت از درمان دیسک کمر با طب سنتی به میان می‌آید زنجبیل بدون شک در صدر جدول قرار می‌گیرد.

این گیاه حاوی مواد شناخته شده متعددی مانند جینجرول، بتاکاروتن، کپسایسین، کافئیک اسید و کورکومین است. علاوه بر این، سالیسیلات یکی از اجزای دیگری است که در زنجبیل یافت شده است. مشخص شده است که زنجبیل سیکلواکسیژناز (COX) و لیپواکسیژناز را با هم مهار می‌کند تا از تولید لکوترین جلوگیری کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داده است که مصرف روزانه زنجبیل منجر به کاهش متوسط تا زیاد درد عضلانی پس از آسیب عضلانی ناشی از ورزش می‌شود. نتایج‌‌ آن‌ها اثربخشی زنجبیل را به عنوان مسکن درد نشان داده است.

به گفته برخی از پزشکان ماساژ سوئدی با روغن زنجبیل معطر منجر به کاهش قابل توجهی در شدت درد ناشی از دیسک و ناتوانی در طول دوره ارزیابی می‌شود. این مسائل نشان دهنده کارایی فوری، کوتاه مدت و طولانی مدت زنجبیل است و به همین دلیل آن را صدر نشین درمان دیسک کمر با طب سنتی کرده است.

با توجه به اینکه درد ساتیک یکی از تبعات دیسک کمر به حساب می‌آید بهتر است که همراه با این نوع درمان‌های سنتی دیسک کمر از بهترین قرص برای درد سیاتیک نیز آگاه باشیم تا بتوان حین مواجهه با درد راهکاری برای تسکین درد داشته باشیم.

۵. گل رز؛ کشفی جدید برای درمان دیسک کمر با طب سنتی

گل رز به عنوان منبع خوبی از ویتامین C و پلی فنول‌ها، میوه دروغین گیاه رز است. این گیاه، دارویی است که بیشتر در طب عامیانه کاربرد دارد و وقتی سخن از درمان دیسک کمر با طب سنتی به میان می‌آید در جدول انتخابی قرار دارد. مزایای سلامتی رز به نوع گسترده عناصر فعال زیستی آن مانند گالاکتولیپید، گالاکتوپیرانوزیل گلیسرول (GOPO)، ویتامین C، فنولیک‌ها، لیکوپن، لوتئین، زآگزانتین و سایر کاروتنوئیدها مربوط می‌شود. تعدادی از آماده‌سازی‌های حاصل از عصاره‌های رز فعالیت‌های ضدالتهابی، آنتی‌اکسیدانی، ضد جهش‌زا و ضد سرطان‌زایی را در شرایط آزمایشگاهی نشان می‌دهند. عناصر لیپوفیل در این مکانیسم‌های عمل مسئول هستند. این دارو به طور موثر در تحقیقات متعدد در بیماران مبتلا به استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و کمردرد استفاده شده است به همین دلیل در درمان دیسک کمر با طب سنتی جایگاه ویژه‌ای دارد.

یک مطالعه مقدماتی سه ماهه در مورد تاثیر گل رز و مکانیسم اثر آن بر روی ۳۹ بیمار مبتلا به کمردرد حاد مورد بررسی قرار گرفت.‌‌ آن‌ها از یک سیستم آرایه پروتئین انسانی و کسری از پودرهای گل رز برای ارزیابی تأثیر آن بر بیان سیتوکین در شرایط آزمایشگاهی استفاده کرد‌‌ه‌اند و تاثیر مثبت این گیاه را در کاهش درد این بیماران نشان داد‌‌ه‌اند.

اگر همراه با دیسک کمر دردهای دیگری در مفاصل و ستون فقرات ایجاد شد بهتر است تاثیرات قرص سلکوکسیب و تاثیر آن بر درد کمر و مفاصل بدانید تا به موقه برای مدیریت دردهای مفصلی بتوان از آن استفاده کرد.

۶. زردچوبه؛ ادویه‌ای که می‌تواند یک پزشک باشد

زردچوبه به دلیل غنی بودن ترکیبی شیمیایی به نام کورکومین نقش درمانی قابل توجهی دارد. از دیرباز تاکنون به عنوان درمان دیسک کمر با طب سنتی زردچونه به دلیل خواص آنتی اکسیدانی خود همواره مورد توجه بوده است. علاوه بر این موارد زردچوبه بدن را در برابر بیماری‌هایی مانند التهاب روده، پانکراتیت، آرتروز و یووئیت (التهاب لایه میانی چشم) مقاوم می‌سازد.

۷. روغن نعناع؛ عصاره‌ای که در درمان دیسک کمر با طب سنتی می‌درخشد

روغن نعناع فلفلی را باید از قوی‌ترین مسکن‌های طبیعی به حساب آورد. این روغن که از گیاه نعناع گرفته می‌شود حاوی ۴۴ درصد منتول خالص است که انواع دردهای کمر را تسکین می‌دهد.

با توجه به اینکه بهترین رویکرذد درمانی پیشبرد روش‌های ترکیبی است در کنار استفاده از روش‌های درمان دیسک کمر با طب سنتی به مزایای پلاتینر نیز دقت ویژه‌ای داشته باشید چون تاثیرات درمانی قابل توجه با هزینه پایین دارد.

درمان پارگی دیسک کمر با طب سنتی غیر گیاهی

در کنار درمان دیسک کمر با طب سنتی که بر پایه گیاهان انجام می‌پذیرد موارد دیگری از درمان دیسک کمر با طب سنتی وجود دارد که سابقه بسیار طولانی دارند. سه مورد در دسترس است که یکی جدید و دو روش دیگر قدمت بیشتر از هزار سال دارند.

۱.کمربند UIC پلاتینر: جدیدترین درمان دیسک کمر در منزل

پلاتینر را باید در زمره بهترین استراتژی‌های درمانی در منزل دانست چون خدماتی همسنگ با فیزیوتراپی را در اختیار بیمار قرار می‌دهد. این کمربند مجهز به سه تکنولوژی پیشرفته اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است که با نام اختصاری UIC شناخته می‌شود. اولتراسوند با تقویت جریان خن موجب گرما در بافت‌های میانی کمر خواهد شد و اینفرارد جریان خون افزایش یافته را سرشار از اکسیژن و مواد مغذی می‌کند تا روند ترمیم و بازسازی دیسک سرعت بیشتری به خود بگیرد. کلاک پالس نیز با بلاک عصبی در تسکین درد ایفای نقش می‌کند. به همین دلیل پزشکان معمولا بعد از تجویز دارو و استراتژی‌های پزشکی خرید کمربند پلاتینر را به بیماران توصیه می‌کنند تا نگرانی بابت هزینه‌های فیزیوتراپی نداشته باشند.

۲. زالو درمانی؛ باور نکردنی ولی معجزه‌گر

زالو درمانی را می‌توان در زمره بهترین درمان دیسک کمر با طب سنتی به حساب آورد|آگاه طب

هیرودوتراپی یا زالو درمانی که در نظر بسیار از بیماران راهکاری ترسناک به حساب می‌آید یکی از انواع درمان دیسک کمر با طب سنتی است که سبقه طولانی دارد. در طی انجام این روش زالو از طریق گاز گرفتن پوست آنزیم‌هایی را در بدن فرد آزاد می‌کند. به دلیل عدم امکان سنتز آنزیم زالو هنوز هم به روش سنتی اجرا خواهد شد. خاصیت درمانی آن به نوع بزاق زالو و خونگیری آن بستگی دارد. آنزیمی که از بزاق زالو آزاد می‌شود حاوی ۱۲۰ تا ۱۴۰ ماده زیست فعال است که برای درمان دیسک کمر تاثیرات قابل توجهی دارند.

۳. طب سوزنی؛ رویکردی درمانی با قدمت هزاران سال

امروزه در کشورهای زیادی از طب سوزنی به عنوان درمان دیسک کمر با طب سنتی نام می‌برند. این روش که شامل سوزن‌های بسیار ریزی است، برای تحریک اعصاب حسی در پوست و عضلات وارد نقاط خاصی از بدن خواهد شد. با هدف قرار دادن نقاط طلایی بدن در امتداد مسیرهای انرژی (مریدین‌ها) به افزایش جریان خون و بهبودی دیسک کمر کمک می‌کند.

این سوزن‌ها موجب ترشح اندروفین (هورمون ضد درد) خواهد شد و از این طریق در درمان دیسک کمر ایفای نقش می‌کند. سوزن‌ها باید به مدت ۲۰ الی ۴۰ دقیقه در نقاط مورد نظر قرار داشته باشند تا بهترین نتیجه ممکن بدست آید. گاهی برای حصول نتیجا مطلوب باید چند جلسه طب سوزنی را انجام داد.

بسیاری از طیبان درمان‌های ترکیبی را برای بهبود دیسک کمر پیشنهاد می‌کنند و در کنار این رویکردهای درمانی استفاده از کمربند پلاتینر را هم پیشنهاد می‌کنند. برای پی بردن به میزان تاثیر گذاری این کمربند نظرات در مورد کمربند پلاتینر را بررسی کنید.

نگاهی کلی به درمان دیسک کمر با طب سنتی

دلایل زیادی برای کمر درد وجود دارد مانند فتق دیسک‌های بین مهر‌‌ه‌ای، کشیدگی عضلانی، رگ به رگ شدن رباط، سنگ کلیه، تنگی ستون فقرات، تومور که دیسک کمر شایع‌ترین آن به حساب می‌آید. گیاهان مختلفی نیز موجود است که به طور سنتی برای مدیریت دیسک کمر مورد استفاده قرار می‌گیرند که به روش فنی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

هدف از این بررسی، جمع‌آوری گزارش‌های فارماکولوژیک عصاره‌های گیاهی بود که در درمان دیسک کمر با طب سنتی موثر هستند. این داروهای گیاهی به آزمایش‌ها و بررسی‌های بیشتری برای تایید نیاز دارند تا به عنوان جایگزین داروهای مدرن عمل کنند. با توجه به عوارض داروهای شیمیایی، گیاهان به عنوان هدیه‌ای از طبیعت، داروهای برجسته‌ای را برای درمان بیماری‌ها و اختلالات مختلف از جمله دیسک کمر ارائه می‌دهند. برای اطلاع از این گیاهان داروی به متن مقاله مراجعه کنید.

سوالات متداول

۱.بهترین درمان خانگی دیسک کمر چیست؟

علاوه بر نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر، اغلب پزشکان بر این باورند که ترکیبی از درمان‌های سنتی و دارویی بهترین رویکرد درمانی برای دیسک کمر هستند. اما اگر بخواهیم یک گزینه را معرفی کنیم بدون شک کمربند پلاتینر بهترین است.

۲. بهترین درمان دیسک کمر با طب سنتی چیست ؟

گیاه آلوئه ورا، پوست درخت بید سفید، سورینجان، زنجبیل و گل رز را باید جز گیاهاینی دانست کهبه عنوان بهترین درمان دیسک کمر با طب سنتی به حساب می‌آیند.

۳. گزینه‌های درمان دیسک کمر غیر از طب سنتی کدام هستند؟

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن، فیزیوتراپی و تزریق استروئید اپیدورال

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *