پزشکی و سلامت

یوگا برای زانو درد، راهکاری مناسب برای تقویت مفاصل و عضلات زانو

یوگا برای زانو درد مثل آب روی آتش است|آگاه طب

یوگا برای زانو درد، راهکاری مناسب برای تقویت مفاصل و عضلات زانو

۳- ورزش یوگا برای زانو درد یکی از روش‌های ورزشی عالی برای کمک به تسکین درد است. این ورزش باعث کاهش علائم درد زانو در افراد مبتلا به مشکلات مختلف زانو می‌شود. در یوگا هدف این است که ذهن، روح و جسم به یگانگی برسند.

یوگا برای درد زانو به گونه‌ای طراحی‌شده است که بر قدرت ترمیم مفصل‌های زانو اثرگذاری داشته باشد. در این مقاله از مجله فروشگاهی آگاه طب فواید یوگا برای زانو درد را توضیح خواهیم داد. همچنین به توضیح اینکه کدام حرکات یوگا به کاهش درد کمک می‌کنند و از کدام حرکات باید اجتناب کنید خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

یوگا چیست و چه تاثیری روی زانو درد دارد؟

یوگا تمرینی برای سلامت ذهن و بدن است که شامل حالات فیزیکی، تمرینات تنفسی و تمرکز است. در یوگا تمرینات جسمی، تمرکزی، تنفس عمیق و رها سازی ذهن تمرین می‌شود تا افراد به آرامش و مراقبه دست پیدا کنند.

یوگا حدود ۵۰۰۰ هزار سال پیش در شمال هندوستان پدید آمد. این دانش اسرارآمیز و شگفت‌انگیز که از راهبان کهن هندی برای ما به جا مانده، فقط یک ورزش یا مراقبه نیست، بلکه بخشی از آن تمرینات جسمی است‌ که برای درمان بعضی از بیماری‌ها مانند زانو درد کاربرد دارد.

اگر فردی زانو درد مزمن داشته باشد، تمرین یوگا به او کمک می‌کند. زانو بزرگ‌ترین مفصل بدن است که پیچیدگی زیادی دارد و اندامی مهم برای تحرک است. همچنین زانو به دلیل قطعات و استفاده زیاد در معرض زوال و آسیب بیشتری قرار دارد. اگر فردی زانو درد داشته باشد، یوگا به کاهش درد و سفتی، بهبود تحرک و تقویت عضلات پا کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: برای درمان زانو درد خود، خرید زانوبند زاپیامکس را پیشنهاد می‌کنیم

فواید یوگا برای زانو درد؛ بهترین ورزش برای آرتروز زانو

یوگا برای زانو درد بهترین تمرین ورزشی است|آگا طب

دریافت مشاوره رایگان در 1 دقیقه!

در صورتی که می خواهید هم اکنون با متخصص مشاوره ای داشته باشید، فرم زیر را پر کنید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن در این رابطه با شما تماس خواهند گرفت.

مشخصات فردی(Required)
به کدام کارشناس نیاز دارید؟(Required)

یوگا تمرینی ملایم است که حداقل فشار را روی زانو وارد می‌کند. ورزش یوگا عضلات را تقویت می‌کند و انعطاف‌پذیری را بدون نیاز به تاثیر فعالیت‌هایی مانند ورزش هوازی یا دویدن افزایش می‌دهد. باید بدانید که تاثیر یوگا درمانی بر افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو نتیجه قابل توجه دارد.

بر اساس تحقیقات و آزمایش‌های مختلفی روی انجام یوگا و تسکین درد زانو، بهبودهای چشمگیری در توانایی بلند شدن از حالت نشسته به حالت ایستاده، انعطاف‌پذیری و قدرت مشاهده شده است.

به طور کلی تمرینات یوگا اگر به درستی انجام شوند فواید زیر را برای بدن به همراه دارند:

  • کمک به تمرین تکنیک‌های تمدد اعصاب
  • کمک به قدرت تمرکز و حافظه
  • حفظ وضعیت بدنی خوب
  • حفظ وزن متوسط
  • ورزش منظم

بیشتر بخوانید: زانوبند زاپیامکس را با خیال راحت بخرید و استفاده کنید

عوارض یوگا برای زانو درد؛ آیا امکان آسیب زانو در یوگا بیشتر می‌شود؟

صحبت از عوارض یوگا برای زانو درد مختص زمانی است که حرکات یوگا بدون آموزش صحیح انجام شود. حرکات اشتباه نه تنها در یوگا بلکه در کلیه رشته‌های ورزشی عوارض جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

در حالت کلی یوگا به بدن آسیب نمی‌زند فقط لازمه تمرین و آموزش صحیح است. اگرچه یوگا ممکن است به کاهش درد زانو کمک کند. اما هیچ بیماری زمینه‌ای را درمان نمی‌کند.

آیا برخی از حرکات یوگا برای زانوهای مشکل‌دار مضر هستند؟

مضر بودن حرکات یوگا برای زانو درد، به ماهیت آسیب و جایی که در مرحله بهبودی است بستگی دارد. به عنوان مثال حرکت‌های ایستاده برای تقویت و تثبیت ساختار حمایتی اطراف زانو بسیار عالی هستند. اما در صورت عدم تراز در زانوها به دلیل آسیب یا آرتروز شدید، امکان دارد در معرض خطر قرار گیرد. به همین دلیل بیمار باید تحت نظر متخصص یوگا حرکات را یاد بگیرد.

بیشتر بخوانید: درمان زانو درد با ورزش؛ ۶ حرکت ورزشی موثر

چگونه در یوگا از زانوهای خود محافظت کنیم؟

حرکات یوگا برای درد پا باید به درستی انجام شوند|آگاه طب

چه پارگی منیسک، بورسیت کشکک، کشیدگی ACL یا آسیب‌های دیگر را تجربه کرده باشید، چند دستورالعمل ساده آسان می‌تواند به شما کمک کنند. در ادامه با نکات مهم حین یوگا به عنوان بهترین ورزش برای آرتروز زانو آشنا خواهیم شد.

۱. قبل از شروع تمرینات یوگا برای زانو درد بدن را گرم کنید

قبل از انجام هر حرکت یوگا با هدف تسکین درد زانو لازم است که بدن خود را به درستی گرم کنید. گرم کردن عضلات و مفاصل به آماده‌سازی آن‌ها برای حرکت کمک می‌کند و به کاهش خطر آسیب کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: درمان زانو درد خانگی با ۷ راهکاری ساده؛ از تای چی تا زاپیامکس

۲. آهسته نفس بکشید و سعی کنید حرکات را به طور صحیح انجام دهید

انجام حرکات ورزشی در انواع مختلف تمرینات بسیار مهم است. زیراب ا فشار زیاد به اندام یا خارج از محدود کردن دادن مفاصل می‌توانیم به۸ آن‌ها در هنگام ورزش آسیب برسانیم. به عنوان مثال اگر زانو را بیشتر از موقیت آن بچرخانیم، مفصل دچار آسیب خواهد شد.

لازمه انجام یوگا این است که آگاهی درونی خود را تقویت کنید. همچنین یاد بگیرید حرکات بین کشش عمیق و درد، سیگنال‌های عصبی و سیگنال‌های ماهیچه‌ای را درست انجام دهید.

۳. در هنگام درد، زیاد به خود فشار وارد نکنید

هنگام تمرین یوگا برای کاهش درد زانو، دقت کنید بیش از حد به خودتان فشار نیاورید. اگر هنگام انجام حرکات کششی احساس درد کردید حتما استراحت کنید. فشار بیش از حد باعث آسیب بیشتر به زانو و عضلات اطراف آن می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان زانو درد ؛ بررسی ۶ روش درمانی

۴. به تراز کردن زانو در هنگام انجام حرکات یوگا برای زانو درد دقت کنید

بیشتر آسیب‌های زانو در یوگا اغلب در نتیجه گرفتگی لگن یا ناهماهنگی پا یا مچ پا است. اگرچه زانو در درجه اول یک مفصل لولا است، اما برخی از ما به دلیل شکل استخوانی یا رباط‌های شل زانو چرخش مناسبی در زانو داریم. در واقع ما باید بیشتر مراقب باشیم که با چرخاندن زانوها، سفت شدن باسن را جبران نکنیم.

۵. برای جلوگیری از آسیب تقویت و کشش را متعادل کنید.

اکثر افرادی که یوگا کار می‌کنند، از کشش زیاد عضلات خود لذت می‌برند. همیشه موقع انجام تمرینات یوگا برای زانو درد، حرکات آسان با کشش ملایم‌تر را انتخاب کنید. زیرا حرکات ساده مفصلی هم برای تقویت زانو و بدن مفید هستند.

۶. در انجام حرکات زیاده روی نکنید

وقتی از مربی یوگا می‌شنوید که می‌گوید زانوها را قفل کنید، این به معنای ای است که مقداری زانوهای خود را سفت کنید. اما توجه داشته باشید که زانوها خم نشوند یا زیادی به آن‌ها فشار وار نکنید.

بیشتر بخوانید: آیا آرتروز زانو درمان میشود؟ درمان آرتروز با زاپیامکس در خانه

۷. مربی حرفه‌ای و با تجربه برای یوگا انتخاب کنید

کمک گرفتن از یک مربی حرفه‌ای یوگا برای زانو درد می‌تواند برای کسانی که از درد زانو رنج می‌برند بسیار ارزشمند باشد. یک مربی حرفه‌ای می‌تواند تمرینات و حرکات متناسب با نیازهای فردی را به شما یاد دهد .

در ادامه شما را با چهار حرکت اساسی برای تقویت آرامش و تقویت عضلات پا و تمرینات مناسب یوگا برای زانو درد آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

بهترین حرکات یوگا برای درد پا و زانو درد

حرکت تاداسانا بهترین حرکات یوگا برای مفاصل|آگاه طب

تمرین‌های یوگای خاصی وجود دارد که به تقویت زانو و تسکین درد کمک می‌کند. در ادامه با چ=ند نمونه از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

• ویراسانا یا حرکت قهرمان، بهترین تمرین برای مفاصل زانو

ویراسانا یکی از مفیدترین حالت‌های یوگای نشسته برای سلامت زانوها است. اما اگر با دقت انجام نشود ممکن است مضر باشد. حرکت ویراسانا مچ پا، زانو، باسن و ران را کش می‌دهد تا گرفتگی و تنش را کاهش دهد. همچنین دامنه حرکت و عملکرد مناسب مفصل را بهبود می‌بخشد. از دیگر مزایای این تمرین برای بدن و پها می‌توانیم به بهبود گردش خون، روان شدن مفصل و حرکت نرم‌تر و عملکرد مناسب اشاره کنیم.

• تاداسانا یا حالت کوهستانی؛ یکی از دو تمرین برای بهبود زانو درد

 ایستادن، تاداسانا با تقویت و اصلاح وضعیت عضلات اطراف مفصل زانو، درد زانو را کاهش می‌دهد. این حالت به تمرین‌کننده نیاز دارد که قد بلند و صاف بایستد، باسن، پاها و پاها در یک راستا با شانه‌ها قرار بگیرند، تا وزن و فشار یکنواخت در مفصل زانو توزیع شود. این توزیع یکنواخت وزن به کاهش هر گونه درد یا ناراحتی در زانو کمک می‌کند. هم راستا کردن و درگیر شدن پاها به تنظیم مجدد کشکک و کاسه زانو کمک می‌کند که فشار روی مفصل زانو کاهش یابد‌.

• حرکت ملخ سالابهاسانا یا حالت ملخ؛ ورزشی برای عضلات پاها

این تمرین به تقویت و کشش عضلات کمر و پاها کمک می‌کند و با ایجاد حمایت و ثبات بیشتر در این ناحیه به کاهش درد زانو کمک می‌کند. همچنین سالابهاسانا با تقویت عضلات کمر و شکم به بهبود وضعیت بدن کمک خواهد کرد. این امر باعث بهبود تراز، ثبات و تعادل در هنگام ایستادن می‌شود که استرس و فشار واردشده به مفاصل پایین تنه را کاهش می‌دهد. این تمرین گردش خون را در قسمت پایین بدن بهبود می‌بخشد و اکسیژن تازه را به عضلات و رباط‌های مفصل زانو می‌رساند.

بیشتر بخوانید: زانوبند طبی و آشنایی با انواع مختلف آن

• آردا آپاناسانا حرکت از زانو به قفسه سینه خوابیده

تمرین آردا آپاناسانا، تمرینی آرام، ملایم، دوستانه و مناسب برای مبتدی‌هاست که درد زانو، کمردرد، اضطراب، فشار خون بالا و درد قاعدگی را کاهش می‌دهد. این حالت با بهبود انعطاف‌پذیری عضلات اطراف مفصل زانو و کشش آرام تاندون‌ها و رباط‌های اطراف عمل می‌کند. این کار گردش خون، تحرک و دامنه حرکت را بهبود می‌بخشد و در عین حال التهاب، تنش و درد را کاهش می‌دهد.

یادداشت پایانی در مورد یوگا برای زانو درد

یوگا برای زانو درد بسیار مفید است. این ورزش از جمله ورزش‌های پرطرفدار امروزی است که تاثیرات بسزایی در سلامت جسم و روح دارد. بدن هر فردی منحصر به فرد و متفاوت است، بنابراین قبل از شروع هر تمرین جدید یوگا برای زانو درد با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید. یوگا می‌تواند راهی عالی برای کاهش درد زانو و افزایش تحرک مفاصل باشد، اما اگر به طور نادرست یا بدون راهنمایی مناسب انجام نشود، می‌تواند مضر باشد.

سوالات متداول درباره یوگا برای زانو درد

۱- آیا انجام یوگا به تنهایی برای درمان زانو درد کافی است؟

یوگا فقط یک کمک کننده برای کنترل و پیشگیری از پیشرفت زانو درد و تا حدی تقویت کننده عضلات است.

۲- در انجام یوگا برای زانو درد گرم کردن بدن لازم است؟

بله، گرم کردن ضروری است در غیر اینصورت دچار گرفتگی عضلات خواهید شد.

۳- یوگا و آرتروز چه ارتباطی با هم دارند؟

انجام تمرینات یوگا برای تسکین درد ناشی از آرتروز بسیار عالی است.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *