پزشکی و سلامت

درمان زانو درد ؛ بررسی ۶ روش درمانی

زانو درد با تورم و کاهش محدوده حرکتی زانو نمایان می‌شود|آگاه‌طب

درمان زانو درد ؛ بررسی ۶ روش درمانی

درمان زانو درد به عوامل زیادی بستگی دارد. مشکلات زانو بسیار رایج هستند و در بدترین حالت دردی ایجاد می‌کنند که در فعالیت‌های روزانه از جمله پیاده‌روی اختلال ایجاد می‌کنند. با این حال، روش‌های درمان زیادی وجود دارد که می‌تواند این مشکلات را از بین ببرد یا کاهش دهد. اولین و مهم‌ترین قدم برای درمان زانو درد مدیریت درد است. در ادامه باید اطلاعات کافی راجع به علت زانو درد، انواع زانو درد و انواع درمان زانو درد داشتـه باشیم. آگاهی نسبت به این عوامل به ما کمک می‌کند تا با تشخیص سریع‌تر به درمانی بهتر دسترسی پیدا کنیم. آگاه طب در این مقاله به بررسی زانو درد و روش‌های مختلف درمان آن می‌پردازد.

بررسی علائم و علل زانو درد

درد زانو ممکن است در خود مفصل زانو یا اطراف آن باشد. علائم و شدت درد در ناحیه زانو بسیار متفاوت هستند. تورم، التهاب، ضعف و بی ثباتی، ایجاد صدا در هنگام حرکت و ناتوانی در صاف کردن کامل زانو از علائم زانو درد هستند. زانو بزرگترین مفصل بدن است که به حرکت راحت استخوان‌ها کمک می‌کند. بیشتر افراد در زمان رو به رو شدن با زانو درد به اهمیت مراقبت از زانوها پی ‌می‌‌برند. برخی از شایع‌ترین آسیب‌های زانو شامل رگ به رگ شدن، پارگی رباط، شکستگی و دررفتگی است. زانو درد ‌می‌تواند به آرا‌می‌ شروع و به مرور زمان بدتر شود.

بیشتر بخوانید: قویترین قرص شل کننده عضلات گردن؛ اسپاسم‌ها را بشناسید

انواع زانو درد؛ بررسی ۶ شکل مختلف زانو درد

از اصلی‌ترین دلایل زانودرد، صدمه و یا ضربه به زانو است. با این وجود بیماری‌های مختلف مانند آرتروز ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه زانو شوند. این نوع صدمات معمولا برگرفته از آسیب‌هایی همانند ضربه و یا کوفتگی هستند. معمولا پیچ خوردگی و کشیدگی در هنگام ورزش ایجاد می‌شود. با این وجود این آسیب‌ها ممکن است که در هنگام انجام هر حرکت ناگهانی و غیر منتظره‌ای نیز به‌وجود آیند. در ادامه انواع زانو درد را نام می‌بریم:

  • نقرس
  • آرتروز
  • تاندونیت
  • بورسیت
  • منیسک زانو
  • کندرومالاسی کشکک یا سندرم زانوی دونده

بیشتر بخوانبد: درمان زانو درد خانگی با ۷ راهکاری ساده؛ از تای چی تا زاپیامکس

بررسی روش‌های مختلف درمان زانو درد

برای درمان زانو درد از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. درمان این بیماری در مراحل اولیه آسان‌تر است. با توجه به این‌که عامل زانو درد شما چیست از روش‌های خانگی درمان زانودرد، درمان دارویی، فیزیوتراپی و جراحی استفاده می‌کنند. در ادامه به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی درد پا؛ آشنایی با روش‌های درمان خانگی پا درد

۱. درمان زانو درد با دارو

داروهای تزریقی و درمان زانو درد|آگاه‌طب

دریافت مشاوره رایگان در 1 دقیقه!

در صورتی که می خواهید هم اکنون با متخصص مشاوره ای داشته باشید، فرم زیر را پر کنید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن در این رابطه با شما تماس خواهند گرفت.

مشخصات فردی(Required)
به کدام کارشناس نیاز دارید؟(Required)

برای درمان زانودرد می‌توانید از مسکن‌های ساده مانند استامینوفن یا بروفن استفاده کنید و درد را کاهش دهید. در برخی موارد پزشک داروهای غیراستروئیدی و داروهای تزریقی را برای درمان زانو درد تجویز میکند. ژل‌ها و پمادهای  کپسایسین برای درمان موضعی زانو درد موثر هستند. مصرف دارو برای درمان زانو درد باید حتما تحت نظر پزشک متخصص انجام شود.

بیشتر بخوانید: ویتامین برای زانو درد، معرفی ۷ ویتامین برای تقویت زانو

۲. درمان زانودرد با جراحی

معمولا برای درمان زانودرد در مراحل ابتدایی جراحی را پیشنهاد نمی‌کنند اما گاهی هم تنها روش تاثیرگذار است. جراحی انواع مختلفی دارد که پزشک با توجه به وضعیت بیمار و شدت آسیب نوع آن را انتخاب می‌کند. لازم به ذکر است که بعد از جراحی برای تسریع بهبودی باید حتما از درمان‌های تکمیلی مانند فیزیوتراپی استفـاده کنید. روش‌های مختلف جراحی به شرح زیر هستند:

  • استئوتومی
  • آرتروسکوپی
  • تعویض کامل زانو
  • جراحی تعویض جزئی زانو

۳. درمان‌های خانگی برای زانو درد

درمان خانگی زانو درد شامل ترکیبی از روش‌های مختلف می‌شود که مهمترین قسمت آن ورزش منظم و فعالیت بدنی است. در درمان خانگی می‌توانید از داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن استفـاده کنید. استراحت کنید و درد را کاهش دهید. مدیریت درد به شما کمک می‌کند تا بتوانید از گرما و سرما تراپی برای درمان ورم و درد زانو بهـره ببرید. استفاده از این گرما و سرما تراپی باید چند بار در روز و به مدت ۲۰ دقیقه باشد. همچنین اگر پای آسیب‌دیـده را در ارتفاعی همسطح یا بالاتر از سطح بدن قرار دهید تورم آن زودتر کاهش می‌یابد. به خاطر داشتـه باشید ورزش منظم به شما کمک می‌کند از بروز زانو درد پیشگیری و درمان را سریع‌تر کنید.

۴. فیزیوتراپی برای درمان زانو درد

فیزیوتراپی یک روش برای درمان زانو درد|آگاه‌طب

فیزیوتراپی توسط متخصصین در مراکز خاصی انجام می‌شود. برخی از تمرینات ورزشی را بعد از آموزش توسط فیزیوتراپیست را می‌توانید در خانه انجام دهید. انجام تمرینات فیزیوتراپی بعد از جراحی به درمان و توان‌بخشی سریع‌تر بیمار کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: آیا آرتروز زانو درمان میشود؟ درمان آرتروز با زاپیامکس در خانه

۵. استفاده از طب سوزنی برای درمان زانو درد

طب سوزنی ممکن است به تسکین درد ناشی از آرتروز کمک کند. برای این کار سوزن‌هایی نازک به ظرافت تارهای مو را در نقاط خاصی از پوست شما در محدوده زانو وارد می‌کنند. این کار اعصاب زانو را تحریک می‌کند و درد و تورم را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید:زانوبند زاپیامکس را با خیال راحت بخرید و استفاده کنید

۶. استفاده از زانوبندهای حرارتی مانند زانوبند زاپیامکس

زانوبندهای حرارتی از درمان‌هایی هستند که هم بعد از جراحی برای تسریع بهبودی و هم برای استفاده خانگی مفیدند. زانوبند زاپیامکس با تکنولوژی جدید UIC به شما کمک می‌کند زانو درد خود را در خانه درمان کنید. فناوری اولتراسوند این زانوبند گرما را به عمق بافت‌ها انتقال می‌دهد و خون رسانی را بیشتر می‌کند. تکنولوژی اینفرارد و کلاک پالس به کار رفتـه در زانوبند زاپیامکس برای درمان درد، سفتی و التهاب زانو موثر است.

درمان زانو درد در خانه و تحت نظر پزشک

زانوها قسمتی از بدن هستند که فشار زیادی را تحمل می‌کنند و ممکن است به هر شکلی آسیب ببینند. مسائل زیادی در آسیب‌دیـدن مفاصل زانو موثرند که خاموش‌ترین آن‌ها افزایش سن است. بدون شک گذشت زمان و افزایش سن کارایی سیستم بدن و مفاصل را کمتر می‌کند. درمان زانو درد یکی از دغدغه‌های مهم افراد درگیر این بیماری است. در صورت عدم پیشگیری دارویی و تغذیه‌ای و عدم تحرک و ورزش قطعا به آرتروز زانو مبتلا می‌شویم.

سوالات متداول برای درمان زانو درد

آیا گرماتراپی همیشه برای درمان زانودرد موثر است؟

خیر، اگر در هنگام درد زانو شما گرم می‌شود نباید از گرماتراپی استفـاده کنید.

طب سوزنی برای درمان زانو درد موثرتر است یا استفاده از زالو؟

شواهدی برای تایید یا رد این درمان‌ها وجود ندارد.

تاثیر پیاده‌روی در درمان زانودرد بیشتر است یا تمرین‌های قدرتی؟

انتخاب نوع ورزش به شدت درد و آسیب بستگی دارد. ممکن است انجام تمرینات شدید ورزشی میزان آسیب زانو را بیشتر کند.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *