پزشکی و سلامت

علل، علائم و روش‌های درمانی درد کشکک زانو

درد کشکک زانو به دلیل آسیب ورزشی | آگاه طب

علل، علائم و روش‌های درمانی درد کشکک زانو

درد کشکک زانو از رایج‌ترین مشکلات جوامع مختلف که علل مختلفی برای بروز آن وجود دارد. در این مقاله از سایت آگاه طب، به بررسی دلایل مختلف این درد، علائم آن و روش‌های درمانی مختلفی که جهت کاهش این درد استفاده می‌شود، پرداخته خواهد شد. بنابراین، اگر دچار درد در کشکک زانو هستید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

دلایل درد کشکک زانو

درد در کشکک زانو ناشی از عوامل مختلفی است که در این قسمت به بررسی آنها خواهیم پرداخت. از عوامل مختلف آن می‌توان به التهاب مفصلی، ناهنجاری‌های ساختاری، آسیب‌های ورزشی و گاه عوامل روانی اشاره کرد. در ادامه هر یک از این عوامل را بررسی می‌کنیم.

 • آسیب‌های ورزشی: ورزش‌های فعال، شدید و گاه غیرمنظم از عوامل تاثیرگذار در ایجاد آسیب به کشکک زانو به حساب می‌آیند. تغییرات ناگهانی در حرکات ورزشی، حرکات غلط یا فشار زیاد بر زانو به استخوان‌ها و بافت‌های اطراف زانو آسیب وارد می‌آورد. پس بهتر است هنگام ورزش نکات ایمنی و اصولی را رعایت کرد تا میزان آسیب به حداقل ممکن برسد. اگر ورزشی موجب ایجاد درد در زانو شد باید آن را کنسل و به کمک فیزیوتراپیست جویای علت آن شد.
 • التهاب مفصلی: از عوامل اصلی درد زانو باید به التهاب مفصلی اشاره کرد بیماری‌هایی مثل آرتروز، روماتیسم یا آرتریت سبب التهاب مفصل زانو شده و درد را به وجود می‌آورند. همچنین ترشحات مایع مفصلی، فشار زیاد بر مفصل و درد در کشکک زانو ایجاد می‌کند. این التهابات را با کنترل بیماری‌های آن‌ها می‌توان مهار کرد.
 • ناهنجاری‌های ساختاری: ناهنجاری‌های مختلف در ساختار زانو، مثل ناهنجاری‌های شکلی یا نقص‌های متعارف، منشای برای درد کشکک زانو هستند. این ناهنجاری‌ها می‌توانند از زمان تولد همراه فرد باشند یا در اثر آسیب یا عمل جراحی به‌وجود بیایند و گاه قابل درمان یا پیشگیری هستند.
 • فشار زیاد بر زانو: وزن بالا، جابجایی بار سنگین به ‌شیوه غلط، یا حتی پیاده‌روی طولانی، فشار زیادی بر زانو وارد می‌آورد و سبب درد در کشکک زانو خواهد شد.
 • آسیب‌های عصبی و بیماری‌های مختلف: آسیب به اعصاب اطراف زانو هم سبب درد کشکک زانو می‌شود. این آسیب ممکن است به‌علت آسیب جسمی یا فشار طولانی مدت باشد. علاوه‌براین، بعضی از بیماری‌ها مثل هموفیلی سبب درد در کشکک زانو می‌شوند.
 • تغییرات سنی: با افزایش سن، استخوان‌ها و بافت‌های مفصلی امکان دارد کیفیت خود را از دست بدهند و دچار درد و ناراحتی شوند.

علل درد می‌تواند بیشتر از مواردی باشد که ما ذکر کردیم اما به‌طور کلی علل اصلی همین موارد است. این دلایل نیز هر کدام در اثر حوادث مختلفی پدید می‌آیند و می‌توان از رخ‌دادن آن‌ها جلوگیری کرد.

علائم درد کشکک زانو

درد کشکک زانو به همراه تورم | آگاه طب

دریافت مشاوره رایگان در 1 دقیقه!

در صورتی که می خواهید هم اکنون با متخصص مشاوره ای داشته باشید، فرم زیر را پر کنید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن در این رابطه با شما تماس خواهند گرفت.

مشخصات فردی(Required)
به کدام کارشناس نیاز دارید؟(Required)

علائم درد در کشکک زانو متنوع است و مواردی مثل درد در اطراف زانو، تورم اطراف زانو و محدودیت در حرکت باشد. هر یک از این علائم ممکن است نشاندهنده مشکلی خاص باشد که نیازمند توجه و درمان است.

بیشتر بدانید: درمان خانگی درد پا؛ آشنایی با روش‌های درمان خانگی پا درد

 1. درد در ناحیه زانو: یکی از علامت‌های اصلی درد کشکک، درد در ناحیه زانو است. این درد می‌تواند به‌طور تیزی احساس و در طی حرکت یا حملات ورزشی شدت یابد.
 2. تورم و ورم: زانو معمولا به‌سبب درد کشکک دچار تورم خواهد شد. تورم به‌طور معمول نشان‌دهنده التهاب در مفصل زانو و معمولا همراه با محدودیت در حرکت زانو خواهد بود.
 3. صدای کشیده‌شدن یا برخورد: در بعضی از موارد، هنگام حرکت زانو احتمال دارد صدای خاصی مثل “کشیده‌شدن” یا برخورد بشنوید. این صدا اغلب به‌علت انبساط و فشردگی کشکک‌ها خواهد بود.
 4. محدودیت در حرکت: درد کشکک زانو منجر به محدودیت در حرکت زانو خواهد شد. فرد حس می‌کند که قادر به حرکت آزادانه زانو نیست یا اینکه حرکاتش محدود و آزاردهنده شده است.
 5. آسیب به بافت‌های اطراف: به‌سبب درد در کشکک زانو، بافت‌های اطراف مفصل هم آسیب می‌بینند. این آسیب معمولا همراه با تورم و درد در اطراف زانو خواهد بود.
 6. درد در هنگام فعالیت‌های ورزشی: اغلب مواقع، درد کشکک زانو هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی و حتی بعد از آنها شدت پیدا می‌کند. این مسئله می‌تواند منجر به محدودیت در انجام فعالیت‌های ورزشی و اثر منفی بر عملکرد فیزیکی شود.
 7. درد در حین خواب: گاه افراد احتمال دارد طی شب به‌علت درد در کشکک زانو به اختلالات خواب دچار شوند. درد می‌تواند در حالت استراحت هم باشد و از خواب راحت و عمیق جلوگیری کند.
 8. تحریک عصب‌ها: در موارد شدیدتر، درد کشکک زانو بر روی عصب‌های اطراف زانو اثر می‌گذارد و باعث تحریک عصب‌ها و درد شدیدتر خواهد شد. این مسئله سبب ایجاد درد و ناراحتی مداوم می‌گردد.

شما با توجه به دلیل رخ‌دادن این علائم می‌توانید به درمان آن‌ها بپردازید. البته لازم به ذکر است که علائم مختلف دیگری نیز می‌تواند نشانه‌ی درد کشکک باشد اما این ۸ علامت ذکرشده، رایج‌ترین علائم هستند.

پیشگیری از درد کشکک زانو با ورزش

پیشگیری از درد در کشکک زانو خیلی مهم است. در این قسمت به بررسی شیوه‌های پیشگیری از این درد مثل فعالیت‌های ورزشی، استفاده از تکنیک‌های صحیح در هنگام حرکت و مراقبت از وزن بدن می‌پردازیم.

 1. انجام تمرینات تقویتی: تمرینات تقویتی عضلات پشت و جلوی ران و عضلات محیطی زانو کمک زیادی به تقویت کشکک‌ها و پشتیبانی از مفصل زانو، جلوگیری از آسیب‌های ورزشی و ناهنجاری‌های ساختاری می‌کند و سبب بهبود وضعیت زانو می‌شود.
 2. استفاده از کفش مناسب: همانطور که گفتیم کفش‌های مناسب زانو، فشارهای غیرضروری وارد بر زانو را کاهش و از ابتلا به درد زانو جلوگیری می‌کند.
 3. کنترل وزن: حفظ وزن مناسب از فشار اضافی بر زانو جلوگیری خواهد کرد. افزایش وزن عوارض وارد بر زانو را زیاد و درد را شدید می‌کند.
 4. آموزش تکنیک‌های درست حرکتی: آموزش و استفاده از تکنیک‌های درست حرکتی هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی و روزانه از آسیب به زانو جلوگیری و درد کشکک را کم می‌کند.

بیشتر بدانید: درمان زانو درد با ورزش؛ ۶ حرکت ورزشی موثر

روش‌های درمانی درد کشکک زانو

درمان درد کشکک زانو با فیزیوتراپی | آگاه طب

جهت درمان درد در کشکک زانو، روش‌های مختلفی وجود دارد. از فیزیوتراپی گرفته تا دارو و درمان‌های تکمیلی، هر کدام از این شیوه‌های درمانی به بهبود درد زانو کمک خواهند کرد. علاوه‌براین، تغییر در شیوه زندگی و فعالیت‌های روزانه هم اثر مثبتی در مدیریت درد خواهد داشت.

 1. استراحت و اجتناب از فعالیت: در هنگام بروز درد، استراحت از جمله فعالیت‌هایی است که سبب کاهش درد می‌شود. عدم انجام فعالیت‌های ورزشی و دیگر فعالیت‌های سنگین می‌تواند منجر به بهبود سریعتر شما شود.
 2. استفاده از یخ و گرما: استفاده از کمپرس یخ یا آب گرم می‌تواند به کاهش تورم و درد کمک‌کننده باشد. استفاده از یخ در مواقعی که درگیر آسیب‌های حاد و تورم هستید، اثرگذار است. اما آب گرم جهت کاهش اسپاسم عضلات و افزایش گردش خون به ‌کار می‌رود.
 3. فیزیوتراپی و تمرینات تقویتی: فیزیوتراپی با هدف تقویت عضلات محیطی زانو و افزایش استحکام کشکک‌ها اثرگذار است. تمرینات تقویتی نیز با هدف تقویت عضلات پشت و جلوی ران جهت کاهش فشار بر زانو و درد در کشکک زانو موثر است. شواهد زیادی نشان می‌دهد که تقویت هر ماهیچه ضعیف یا کم کار و کشش هر ماهیچه کوتاه یا سفت بسیار مهم است. یک مرحله مهم در بهبودی شما این است که تشخیص دهید کدام فعالیت‌ها باعث ایجاد یا افزایش درد شما می‌شوند.اصلاح این فعالیت‌ها می‌تواند به کاهش علائم کمک کند، با این حال، مهم است که مطمئن شوید فعال باقی می‌مانید.
 4. داروها: اسفاده از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن کمک زیادی به تسکین درد و کاهش التهاب می‌کند. البته بهتر است پیش از مصرف هر نوع دارویی، با پزشک خود مشورت کنید.
 5. استفاده از کفش مناسب: کفش‌های مناسب می‌توانند از فشار زیاد بر زانو جلوگیری کنند و باعث توازن و استحکام زانو شوند.
 6. تغییرات در سبک زندگی: کنترل وزن، انجام فعالیت‌های ورزشی به‌طور مداوم و خودداری از حرکات ورزشی غلط به کاهش درد در کشکک زانو کمک می‌کند.
 7. درمان فیزیکی: بعضی از افراد با جلسات درمان فیزیکی، درد خود را کاهش می‌دهند. این جلسات شامل تمرینات تخصصی یا ماساژ هستند.
 8. کاهش فشارهای مکانیکی: استفاده از وسایلی مثل عصا می‌تواند منجر به کاهش فشارهای مکانیکی بر زانو و تسکین درد شود.
 9. مرخصی از کار: درد زانو گاهی اوقات می‌تواند به این معنی باشد که برای کمک به بهبودی نیاز به مرخصی از کار دارید.مدت زمان مرخصی به شرایط و نقش شما در محیط کار بستگی دارد. هنگامی‌که به فکر بازگشت به محل کار خود باشید، نیازی نیست که حتما علائم از بین رفته باشد. بازگشت تدریجی به فعالیت‌های عادی روزانه می‌تواند به افزایش سطح قدرت و استقامت شما کمک کند.

چنانچه مبتلا به درد کشکک هستید با توجه به نوع و شدت درد می‌توانید از هر یک از ۹ روش درمانی ذکر شده استفاده کنید. البته بهتر است در شرایطی که درگیر این درد شدید به پزشک مراجعه کنید و از پزشک مرتبط جهت درمان خود کمک بگیرید.

آیا درد کشکک زانو قابل درمان است؟

درد کشکک زانو از مشکلات رایج جوامع امروزی است که بر زندگی روزمره تأثیر زیادی می‌گذارد. با شناخت علت‌ها، علائم و روش‌های درمانی مختلف، افراد بهترین شیوه‌ها را جهت مدیریت و درمان درد در کشکک زانو می‌توانند پیدا کنند. علاوه‌براین، پیشگیری از این درد هم مهم است و به کاهش احتمال بازگشت درد و بهبود درد زانو می‌تواند کمک کند. در این مقاله آگاه طب، علائم، علل و شیوه‌های درمانی این درد را بررسی کردیم.

سوالات شما

درد کشکک زانو چه علامت‌هایی دارد؟

درد در کشکک زانو می‌تواند با علائم مختلفی مثل تورم و محدودیت در حرکت همراه باشد. اینکه در کدام قسمت زانو درگیر درد باشید با توجه به نوع آسیب متفاوت است.

چه عواملی به درد در کشکک زانو منجر خواهد شد؟

عوامل مختلفی به این درد منجر می‌شوند. بعضی از این عوامل شامل آسیب‌های ناشی از حرکات ورزشی مختلف، التهابات ناشی از التهاب مفصلی و ناهنجاری‌های مختلف ساختاری است.

چگونه درد در کشکک زانو را کم کرد؟

روش‌های مختلفی برای کاهش این درد وجود دارد. روش‌هایی از جمله استفاده از یخ یا گرما، استراحت و اجتناب از فعالیت‌های آسیب‌زا، تمرینات تقویتی ورزشی مختلف، داروهای ضدالتهاب و مشاوره پزشکی کمک زیادی به کاهش درد در کشکک زانو می‌کند.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *