پزشکی و سلامت

بهترین قرص برای درد سیاتیک؛ معرفی داروهای موثر برای رهایی از درد

بهترین قرص برای درد سیاتیک|آگاه طب

بهترین قرص برای درد سیاتیک؛ معرفی داروهای موثر برای رهایی از درد

بهترین قرص برای درد سیاتیک چه زمانی تجویز خواهد شد؟ برای این عارضه قرص مسکن با تشخیص پزشک استفاده می‌شود. درد سیاتیک اغلب از ناحیه کمر شروع و به پایین باسن و ساق پا سرایت می‌کند. همچنین ممکن است روی باسن، پاها و انگشتان پا تاثیر بگذارد.

درد می‌تواند از خفیف تا بسیار شدید باشد. اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که دیسک بین مهره‌های ستون فقرات از پوشش بیرونی آن می‌شکند و اعصاب پشت شما را فشـرده می‌کند. در این مطلب از مجله پزشکی آگاه طب به بررسی بهترین قرص برای درد سیاتیک می‌پردازیم.

از علت‌های ایجاد درد سیاتیک چیست؟

درد سیاتیک بر اثر شرایطی ایجاد می‌شود که روی ستون مهره‌ها و عصب‌هایی که از مفصل کمر عبور می‌کند، تاثیر می‌گذارد. همچنین ممکن است بر اثر افتـادن روی زمین به ستون مهره‌ها فشار وارد شود.

اگرچه ممکن است در هر سنی به سیاتیک مبتلا شوید، اما اغلب در دهه ۴۰ سالگی خود را نشان می‌دهد. این عارضه هم در مردان و هم در زنان رخ می‌دهد. بر اساس چند مطالعه یکی از دلایل احتمالی، استعداد ژنتیکی است. دلایل متداول برای ایجاد سیاتیک شامل عوامل شخصی، به عنوان مثال، کشیـدن سیگار، استرس، قد و گروه سنی است.

شرایط رایجی که باعث بروز درد سیاتیک می‌شوند شامل موارد زیر است:

  • فتق دیسک
  • کشیدگی عضلانی
  • لغزش مهره‌های ستون فقرات (به صورتی که مهره با دیگر مهره‌های بالا یا پایین هم راستا نباشد)
  • تنگی کانال نخاعی که باعث باریک شدن یا فشار به سیاتیک می‌شود.
  • اسپاسم عضلانی در ناحیه کمر یا باسن

درد سیاتیک چه علائمی دارد و چگونه آن را تشخیص دهیم؟

بی‌حسی کف پا علامت درد سیاتیک|آگاه طب

دریافت مشاوره رایگان در 1 دقیقه!

در صورتی که می خواهید هم اکنون با متخصص مشاوره ای داشته باشید، فرم زیر را پر کنید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن در این رابطه با شما تماس خواهند گرفت.

مشخصات فردی(Required)
به کدام کارشناس نیاز دارید؟(Required)

زمانی که ریشه‌های عصب سیاتیک تحت فشار قرار می‌گیرند باعث ایجاد ضعف در عضلات، بی حسی یا احساس سوزش کف پا یا کمر می‌شوند. درد سیاتیک علائم مختلفی دارد که توجه به آن‌ها مهم است تا زودتر برای درمان اقدام کنید.

برخی از زنان در دوران بارداری علائم سیاتیک را به دلیل فشار رحم در حال رشد به عصب سیاتیک تجربه می‌کنند. برخی مشاغل می‌توانند خطر ابتلا به سیاتیک را افزایش دهند. به عنوان مثال نشستن برای مدت طولانی رانندگان کامیون بر روی اعصاب نخاع فشار وارد می‌کند. از علائم درد سیاتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد شدید و ممتد که تا ساق پا کشیـده می‌شود یا دردی که فقط در باسن، ران، زانو یا ساق پا احساس می‌شود.
  • بی‌حسی
  • سوزن سوزن شدن در قسمت کمر تا ساق پا

بیشتر بخوانید: قرص تیزانیدین برای دیسک کمر؛ علائم و راه‌های درمان

۵ داروی معجزه آسا برای تسکین درد سیاتیک

اگر درمان‌های خانگی مانند استفاده از گرما و مسکن‌های بدون نسخه به کاهش علائم کمک نکند، از دارو استفاده می‌شود. بسیاری از مردم در انتخاب بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک به دنبال مشاوره پزشکی هستند. پنج نوع دارو که برای درمان سیاتیک استفاده می‌شوند عبارتند از:

استامینوفن و NSAIDها، مسکن فوری برای درد سیاتیک

مسکن فوری برای درمان درد سیاتیک|آگاه طب

مسکن‌های بدون نسخه و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن اغلب برای تسکین درد حاد تجویز می‌شوند. البته این داروها برای استفاده کوتاه مدت مناسب هستند. اگر برای دوره‌های طولانی‌تر نیاز به تسکین درد دارید، باید با پزشک مشورت کنید. عوارض جانبی شامل ناراحتی معده و تحریک پوشش گوارشی است.

در کنار مسکن‌هایی کهع برای تسکین درد سیاتیک مصرف می‌شوند، اگر درد ناشی از سیاتیک کمر را درگیر کرد می‌توان روی مزایای پلاتینر حساب کرد چون تاثیرات بسیار عمیقی روی تسکین درد و کاهش التهاب سیاتیک دارد.

شل کننده‌های عضلانی، موثر در درمان سیاتیک

زمانی که علت اصلی سیاتیک اسپاسم عضلانی باشد، شل کننده‌های عضلانی می‌توانند کمک کنند. این داروها شامل کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین و متوکاربامول هستند. شل کننده‌های عضلانی باعث سردرگمی در بیماران مسن می‌شوند. عوارض جانبی شامل خستگی، سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان، کاهش فشار خون است. همچنین با قویترین قرص شل کننده عضلات گردن آشنا شوید و روی این لینک کلیک کنید.

داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای، کمک به کاهش درد عصبی

داروهای ضد افسردگی به کاهش درد عصبی کمک می‌کنند. اگر از این داروها برای کنترل درد کمر استفاده شوند، پزشکان آن‌ها را با دوزهای کمتری نسبت به افسردگی تجویز می‌کنند. این داروها عبارتند از آمی تریپتیلین و نورتریپتیلین. عوارض جانبی شامل خشکی دهان، یبوست، افزایش یا کاهش وزن، فشار خون پایین، بثورات پوستی و افزایش ضربان قلب است.

بیشتر بخوانید: بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک و معرفی پلاتینر برای درمان

داروهای ضد تشنج، موثر در تضعیف درد سیاتیک

این نوع داروها سیگنال‌های درد را در اعصاب ضعیف می‌کنند و درد ناشی از سیاتیک را کاهش می‌دهد. ممکن است سه تا چهار هفته طول بکشد تا شخص اثرات کامل را احساس کند. او باید به مصرف آن‌ها ادامه دهد، حتی زمانی که دردی را تجربه نمی‌کند. این داروها شامل گاباپنتین و پره گابالین هستند. عوارض جانبی شامل سرگیجه، خواب آلودگی، خستگی، حالت تهوع، لرزش، بثورات پوستی و افزایش وزن است.

استروئیدها، مناسب برای کاهش التهاب

داروی پردنیزون یک داروی خوراکی است که برای کاهش التهاب استفاده می‌شود. عوارض جانبی شامل فشار خون بالا، بی‌خوابی، افزایش اشتها، افزایش رشد موهای بدن و تاری دید است. برای کاهش تورم و التهاب نیز می‌توان استروئیدها را مستقیما به کمر تزریق کرد.

تسکین تزریق استروئید ممکن است چندین ماه ادامه داشته باشد. عوارض جانبی شامل آسیب غضروف، عفونت مفاصل، ضعیف شدن تاندون‌ها و نازک شدن استخوان، پوست و بافت نرم اطراف محل تزریق است.

در کنار سایر داروهایی که برای تسکین درد ناشی از سیاتیک توصیه می‌شوند، اگر درد سیاتیک بیشتر کمر را درگیر کرد باید از کمربند پلاتینر استفاده کرد و اگر درد سیاتیک به پاها و مخصوصا زانو تابش کرد زانوبند زاپیامکس بهترین گزینه خواهد بود. برای آگاهی از تاثیرات این زانوبند در بیماران مقاله نظرات در مورد زانوبند زاپیامکس راهنمای بسیار مناسبی است.

زاپیامکس، یک راهکار مناسب برای درمان درد سیاتیک

زاپیامکس دستگاه برقی است که روی زانو بستـه می‌شود. درواقع برای مدیریت و تسکین درد ناشی از بیماری‌های زانو و پا که در اثر سیاتیک ایجاد می‌شود، کاربرد دارد. این زانوبند طبی با بهبود عملکرد حرکتی زانو در ثبات مفصلی و کنترل فشار روی زانو ایجاد نقش می‌کند.

زانوبند زاپیامکس با بهره‌گیری از سه تکنولوژی اولتراسوند، مادون قرمز و کلاک پالس، یک روش نوین برای درمان سیاتیک ایجاد کرده است. این زانوبند برای تسکین درد و کاهش التهاب زانو مناسب است.

برای خرید زاپیامکس می‌توانید سفارش خود را در فروشگاه اینترنتی آگاه طب ثبت کنید. این فروشگاه اینترنتی به عنوان معتبرترین سایت این زانوبند شناخته می‌شود.

همچنین استفاده از کمربند طبی پلاتینر برای سیاتیک جنبه حفاظتی و درمانی بسیار موثر و مفیدی دارد. کمربند طبی برای سیاتیک در قسمت پایینی ستون فقرات بستـه می‌شود. این کار فشار را روی ستون فقرات کم می‌کند و درد را کاهش خواهد داد. همچنین از حرکت‌های اضافی بیمار جلوگیری می‌کند و مانع پیچیـدن ناحیه پایین کمر خواهد شـد.

یادداشت پایانی

گزینه‌های مختلفی برای درمان سیاتیک در دسترس است و بهترین دارو وجود ندارد. چیزی که برای یک نفر تاثیرگذار است امکان دارد برای دیگری جواب ندهد. واکنش هر فرد به داروها متفاوت است و گاهی اوقات برای یافتـن دارو و دوز مناسب زمان زیادی صرف می‌شود.

پزشک، سابقه پزشکی و داروها را بررسی و بهترین قرص برای درد سیاتیک را تجویز می‌کند. همچنین زانوبند زاپیامکس برای تسکین درد سیاتیک مناسب است که در فروشگاه اینترنتی آگاه طب در دسترس است.

سوالات متداول درباره بهترین قرص برای درد سیاتیک

علائم درد سیاتیک چیست؟

درد شدید و ممتد که تا ساق پا کشیـده می‌شود. بی‌حسی و سوزن سوزن شـدن در قسمت کمر تا ساق پا از نشانه‌های این عارضه است.

درد سیاتیک شامل چه نواحی از بدن می‌شود؟

این درد اغلب از ناحیه کمر شروع و به پایین باسن و ساق پا سرایت می‌کند. همچنین ممکن است روی باسن، پاها و انگشتان پا تاثیر بگذارد.

آیا مصرف استامینوفن برای درمان درد سیاتیک مناسب است؟

بله. این دارو اغلب برای تسکین درد حاد سیاتیک تجویز می‌شود و برای استفاده کوتاه مدت مناسب است. اما برای دوره‌های طولانی‌تر باید با پزشک مشورت کنید.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *