پزشکی و سلامت

درمان زانو درد با طب سنتی؛ به این ۱۱ گیاه ایمان می‌آورید

درمان زانو درد با طب سنتی| آگاه طب

درمان زانو درد با طب سنتی؛ به این ۱۱ گیاه ایمان می‌آورید

درمان زانو درد با طب سنتی یکی از راه‌هایی است که بسیاری از افراد مبتلا به زانو درد گاه و بی گاه سراغ آن می‌روند. اما باید پرسید که دانش کافی در این حوزه برای کمک به مشکل زانوی خود دارند یا خیر.

وقتی سخن از طب سنتی و نقش آن در درمان درد زانو به میان می‌آید عمدتا موضوع روی گیاهان دارویی تمرکز دارد. گیاهانی که اگر بدون اطلاع از نحوه اثر گذاری آن‌ها مصرف شوند احتمال تداخلات دارویی و ایجاد عوارض گوارشی شدید دور از ذهن نیست. پس لازم است قبل از استفاده از هر داروی گیاهی باید با پزشک معالج مشورت کرد تا از عوارض و تداخلات دارویی جلوگیری به عمل آید.

بخش عمده درد زانو ریشه در آرتروز دارد و این یکی از شایع‌ترین مشکلات مفصل زانو است که بیش از ۵۰ میلیون بزرگسال و ۳۰۰۰۰۰ کودک را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می‌دهد. به واسطه رواج این نوع زانو درد راه‌های درمان متفاوتیب وجود دارد  که درمان زانو درد با طب سنتی نیز یکی از این گزینه‌هاست.

البته تحقیقات محدودی در زمینه درمان‌های طبیعی وجود دارد ولی همان پژوهش‌های اندک تاثیرات شگرفی بر زانو داشته‌اند. این مقاله از سایت اینترنتی آگاه طب با تمرکز بر درمان زانو درد با طب سنتی انجام شده و در خود دانستنی‌های ارزشمندی درباره گیاهان دارویی دارد.

درمان زانو درد با طب سنتی

بدون شک یک وجه درمان مشکلات مفصلی با گیاهان دارویی در هم تنیده شده و طرفداران زیادی نیز دارد، چون تاثیرات زیادی بر درد زانو داشته‌اند. به همین دلیل از گذشته‌های بسیار دور تاکنون افراد زیادی پژوهش‌های زیادی در این زمینه انجام داده و نتایج ارزشمندی بدست آورده‌اند. از جمله گیاهان دارویی که در درمان زانو درد با طب سنتی نقش دارند باید به موارد زیر اشاره کرد:

۱. روغن گل گاوزبان؛ بهترین روغن برای زانو درد

روغن گل گاوزبان بهترین روغن برای زانو درد| آگاه طب

دریافت مشاوره رایگان در 1 دقیقه!

در صورتی که می خواهید هم اکنون با متخصص مشاوره ای داشته باشید، فرم زیر را پر کنید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن در این رابطه با شما تماس خواهند گرفت.

مشخصات فردی(Required)
به کدام کارشناس نیاز دارید؟(Required)

دانه‌های گیاه Borago officinalis یا گل گاوزبان مقادیر زیادی اسید چرب ضروری امگا ۶ به نام اسید گاما لینولنیک (GLA) هستند. روغن دانه گل گاوزبان همچنین حاوی اسید لینولنیک است که بدن آن را به GLA تبدیل می‌کند.

GLA به حفظ ساختار سلولی و عملکرد سالم مفاصل کمک می‌کند. بدن همچنین GLA را به پروستاگلاندین‌ها تبدیل می‌کند که مانند هورمون‌هایی برای حمایت از سیستم ایمنی عمل می‌کنند. GLA به توقف التهاب مفاصل کمک می‌کند و همچنین ممکن است از برخی از پاسخ‌های التهابی بدن جلوگیری به عمل آورد.

بر اساس تحقیقات سال ۲۰۱۷، روغن گل گاوزبان در بهبود علائم آرتریت روماتوئید (RA) نقش دارد، اگرچه امکان دارد عوارض جانبی منفی نیز به وجود آورد.

برای نتیجه بهتر در کنار استفاده از روغن گل گاوزبان استفاده از زانوبند زاپیامکس بسیار موثر است و به درمان مشکلات زانو کمک شایانی خواهد کرد. نکته مهمی که باید رعایت شود نحوه استفاده از زاپیامکس است. چون استفاده درست سرعت روند درمان را چند برابر می‌کند.

۲. زردچوبه؛ ادویه‌ای که هر دردی را به دام می‌اندازد

زردچوبه گیاهی دارویی است که منشا آن را هند می‌دانند. داخل ساقه درختچه زردچوبه حاوی ‌ترکیب گیاهی و قوی به نام کورکومین است که برای دردهای مفصلی کاربرد تسکینی و رفع التهاب دارد. به همین دلیل پزشکان سنتی وقتی سراغ درمان زانو درد با طب سنتی می‌روند زردچوبه را جزو اولین تجویزهای خود قرار می‌دهند.

یکی از مقاله‌های سال ۲۰۱۸ به یافته‌های چند مطالعه حیوانی و دو آزمایش انسانی اشاره کرد که نشان می‌دهد کورکومین التهاب مزمن ناشی از RA را کاهش می‌دهد. این تاثیرگذاری به دلیل کاهش سلول‌های التهابی و افزایش سلول‌هایی باشد که به تنظیم التهاب کمک می‌کنند.

با این حال، بدن نمی‌تواند مقادیر زیادی کورکومین را جذب کند، که ممکن است استفاده از آن را به عنوان درمانی برای درد مفاصل محدود کند. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۸،‌ترکیب پیپرین که در فلفل سیاه یافت می‌شود، می‌تواند به کاهش التهاب و بهبود جذب کورکومین نیز کمک کند.

آنچه که مهم به نظر می‌رسد اینکه استراتژی‌های ترکیبی بهترین تاثیر را بر درمان مشکلات زانو دارند. برای اینکه روند درمان زانو سرعت بیشتری به خود گیرد بهتر است در کنار درمان با طب سنتی از ویتامین برای زانو درد نیز استفاده شود. ترکیب این دو شیوه مدیریت درد نتایج قابل توجهی به دست خواهد داد که فاقد عوارض دارویی و جراحی است.

۳. گیاه پنجه گربه؛ دارویی برای درمان قطعی زانو درد با طب سنتی

Uncaria tomentosa یا پنجه گربه یک گیاه انگور بومی ‌آمریکای جنوبی و مرکزی است. یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که مصرف پنجه گربه در کنار سایر مکمل‌ها، در بهبود درد و عملکرد مفصل در افراد مبتلا به آرتروز زانو یا لگن کمک می‌کند. اما برای اثابت تاثیر آن بر آرتروز زانو مطالعات بیشتری نیاز است ولی کسانی که از آن استفاده کرده‌‎اند نتیجه مطلوبی گرفته‌اند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که اگرچه U. tomentosa احتمالا بی خطر است، اما خاصیت ضد التهابی ندارد. پنجه گربه زمانی ایمن به نظر می‌رسد که فرد آن را در مقادیر کم مصرف کند.

بدون شک سنگ بنای درمان مشکلات زانو ورزش است. انجام تمرینات ورزشی برای بهبود درد زانو تداخلی با رویکردهای درمانی طب سنتی ندارد و اگر در کنار هم به استفاده شوند تاثیر چشم گیری خواهند داشت. برای اطلاع از ورزش‌های موثر برای زانو درد به مقاله  درمان زانو درد با ورزش مراجعه کنید تا به اشتباه تمرینات خطرناک را انجام ندهید.

۴. اکالیپتوس؛ گیاهی غنی از خواص برای درمان زانو درد

اکالیپتوس، درمان سردی زانو در طب سنتی| آگاه طب

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۲۱، روغن برگ‌های اکالیپتوس دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است. فلاونوئیدهای موجود در برگ‌های اکالیپتوس همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند که می‌توانند به محافظت در برابر استرس اکسیداتیو کمک کنند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ از کشت‌های سلولی استفاده کرد و نشان داد که عصاره‌های برگ اکالیپتوس به طور قابل توجهی سطوح دو آنزیم التهابی را کاهش می‌دهد: اینترلوکین-۶ و فاکتور نکروز تومور-آلفا. این ممکن است به کاهش علائم التهاب مانند درد مفاصل کمک کند.

عصاره اکالیپتوس را می‌توان به حمام گرم اضافه کرد یا آن را استنشاق نمود. امکان دارد فرد نیاز به مراقبت در هنگام استفاده از این گیاه داشته باشد زیرا ممکن است در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. فرد نباید اسانس‌ها را به صورت خوراکی مصرف کند.

چنانچه هنگام خواب با زانو درد روبرو هستید قبل از درمان زانو درد با طب سنتی به علت درد پا از زانو به پایین هنگام خواب پی ببرید و سپس درمان متناسب با آن را پیش ببرید تا نتیجه مطلوب بدست آید.

۵. کندر؛ درمان زانو درد در طب سنتی

کندر، درمان قطعی زانو درد با طب سنتی| آگاه طب

Boswellia serrata یا کندر، رزین حاصل از پوست درخت بوسولیا است. این رزین دارای کیفیت معطر قوی است که آن را به یک عنصر محبوب در عطر، بخور و اسانس تبدیل کرده است.

کندر برای افراد مبتلا به التهاب مزمن فوایدی به همراه دارد و به همین دلیل برای درمان زانو درد با طب سنتی جایگاه بالایی دارد. به گفته بنیاد آرتریت،‌ترکیبات فعال موجود در کندر دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند به تسکین علائم آرتریت کمک کند.

بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۹، به نظر می‌رسد اسید بوسولیک دارای اثرات ضد التهابی است که می‌تواند به افراد مبتلا به RA، آسم برونش، کولیت اولسراتیو و سایر بیماری‌های التهابی کمک کند.

نتایج حاصل از کارآزمایی‌های مربوط به انسان نشان داده که کپسول‌های کندر به بهبود درد، عملکرد و سفتی ناشی از آرتروزکمک می‌کنند. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا به درمان زانو درد با طب سنتی از طریق کپسول کندر اطمینان کرد. دوزهای تا ۱ گرم در روز از Boswellia بی خطر به نظر می‌رسند، اما دوزهای بالا می‌تواند بر کبد تاثیر بگذارد. به شکل قرص و کرم‌های موضعی موجود است.

با توجه به اینکه بهترین راوش برای بهبود زانو استفاده از رویکردهای ترکیبی است، پس ورزش را باید در برنامه درمان زانو درد با طب سنتی باید گنجاند. مهم است ورزشی که برای درمان زانو درد انتخاب می‌کنید. یوگا برای زانو درد یکی از ورزش‌هایی است که به راحتی در منزل قابل انجام و برخی از ژست‌های آن در درمان زانو درد بسیار موثر عمل می‌کند.

۶. آلوئه ورا و فواید بسیار آن برای درمان زانو درد با طب سنتی

آلوئه ورا یک گیاه آبدارکه به دلیل فواید سلامتی محبوبیت بالایی دارد. بر اساس یک مقاله مروری در سال ۲۰۱۸، آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی، ضد آرتریت و ضد روماتوئید است. ترکیبات موجود در آلوئه ورا اثرات ضد التهابی مشابه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ایجاد می‌کند.

این تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که ‌ترکیبات موجود در آلوئه ورا به حذف رادیکال‌های آزاد از بدن کمک می‌کند، مانند آنتی اکسیدان‌ها. این عملکردهای آنتی اکسیدانی همچنین با جلوگیری از تولید آنزیم‌های التهابی به کاهش التهاب کمک می‌کند.

یک فرد ممکن است از ژل چسبنده موجود در برگ‌های آلوئه ورا به صورت موضعی استفاده کند، جایی که آن را مستقیما روی پوست بمالد. افراد همچنین می‌توانند آلوئه ورا را با مصرف مکمل‌ها یا نوشیدن آب آلوئه ورا به صورت خوراکی مصرف کنند.

خواص ضد التهابی آلوئه ورا برای درمان دردهای کمر نیز به کار گرفته می‌شود. با توجه به اینکه رویکردهای ترکیبی درمان اثرات بیشتر و بهتری می‌گذارند در کنار آلوئه ورا از کمربند پلاتینر نیز استفاد کردن مفید خواهد بود. از مزایای پلاتینر آگاه شوید تا به راحتی آن را در دستور درمانی خود بگنجانید.

۷. دارچین؛ قله درمان زانو درد با طب سنتی

طبق یک بررسی در سال ۲۰۲۰، دارچین دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. این بررسی نشان داد که مکمل دارچین به طور قابل توجهی بر التهاب و بیومارکرهای استرس اکسیداتیو تاثیر می‌گذارد. مکمل دارچین در کاهش التهاب و سطوح استرس اکسیداتیو کمک کننده و می‌تواند تاثیر مثبتی بر درد مفاصل داشته باشد.

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۸ همچنین نشان داد که کپسول‌های پودر دارچین به بهبود علائم و التهاب در زنان مبتلا به RA کمک می‌کند.

۸. تاک خدای تندر (Tripterygium wilfordii)؛ گیاهی جدید برای درمان زانو درد با طب سنتی

انگور خدای تندر گیاهی است که در جنوب شرقی چین رایج است. ترکیبی از درخت رعد و برق و درمان‌های پزشکی ممکن است به‌اندازه درمان پزشکی به تنهایی در بهبود حساسیت و علائم تورم مفاصل مؤثر یا مؤثرتر باشد.

البته فراموش نکنید که تاک خدای تندر ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد، که برخی از آن‌ها جدی هستند. همچنین افراد در دوران بارداری به دلیل خطر ناتوانی‌های مادرزادی نباید از درخت تاک تندر استفاده کنند.

۹. زنجبیل؛ گیاهی که برای درمان زانو درد فوری باید به آن ایمان آورد

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۹، التهاب و استرس اکسیداتیو ارتباط نزدیکی با درد و شدت بیماری‌های مفصلی مانند RA دارند.

زنجبیل حاوی ‌ترکیبات ضد التهابی و یک درمان سنتی برای کاهش درد و سفتی در افراد مبتلا به آرتروز است. این مطالعه نشان داد که زنجبیل ممکن است بیان ژن را تغییر داده و علائم RA را کاهش دهد و از دیرباز تاکنون همواره به عنوان یک رکن اساسی در درمان زانو درد با طب سنتی به حساب می‌آید.

همیشه برای بیماران مبتلا به زانو درد این نکته که بتوانند در منزل به درمان زانو درد خود کمک کنند یک آرزو بوده است. استفاده از رویکردهای طب سنتی در درمان زانو درد کارساز بوده و از دیرباز تاکنون همواره مورد استفاده بوده است. درکنار این روش‌های درمانی کمک گرفتن از زانوبند زاپیامکس که یکی از محصولات شرکت آلمانی زایس ترونیک zaistronic است روند درمان را چندین برابر سرعت می‌بخشد.

۱۰. چای سبز؛ نوشیدنی که در مبارزه با التهاب زانو حرف اول را می‌زند

چای سبز یک نوشیدنی محبوب است. آنتی اکسیدان‌های موجود در آن به مبارزه با التهاب ناشی از آرتروز می‌پردازد. می‌توانید چای سبز را به صورت زیر مصرف کرد:

  • یک نوشیدنی
  • پودر (مچا) برای پاشیدن روی غذا یا افزودن به اسموتی
  • مکمل

در حالی که دانشمندان شواهدی پیدا کرده‌اند که عصاره‌ها یا اجزای خاص چای سبز ممکن است بر آرتروز تاثیر بگذارد، مشخص نیست که ‌ایا غلظت مواد فعال در یک فنجان چای سبز به تسکین علائم کمک می‌کند یا خیر.

گفته می‌شود، احتمالا برای اکثر مردم بی خطر است. به عنوان یک نوشیدنی، ممکن است گزینه سالم‌تری نسبت به برخی قهوه‌ها، نوشابه‌ها و سایر نوشیدنی‌های شیرین باشد، البته تا زمانی که شکر اضافه نکنید.

۱۱. پوست درخت بید؛ دارویی کمتر شناخته شده برای درمان زانو درد

پوست درخت بید درمان زانو درد فوری| آگاه طب

بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۵، مردم از عصاره پوست درخت بید برای کاهش التهاب، کاهش تب و تسکین درد استفاده کرده‌اند. پوست درخت بید به عنوان چای یا به صورت قرص قابل استفاده است و طبیبان زیادی از آن برای درمان زانو درد با طب سنتی استفاده کرده‌اند.

برخی از تحقیقات قدیمی‌تر در سال ۲۰۰۹ می‌گویند که پوست درخت بید به تسکین درد مفاصل مربوط به OA و RA کمک می‌کند. با این حال، نتایج متناقض بوده است و مطالعات بیشتری مورد نیاز است. همچنین، امکان دارد برای همه‌ ایمن نباشد. عوارض جانبی رایج استفاده از پوست درخت بید عبارتند از:

  • ناراحتی معده
  • فشار خون بالا
  • یک واکنش آلرژیک، به خصوص اگر به آسپرین حساسیت دارید
  • زخم معده و خونریزی در صورت مصرف بیش از حد

قبل از استفاده از پوست درخت بید باید با پزشک مشورت کرد، بخصوص اگر بیمار از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کند یا زخم معده دارد. اگر فردی به آسپرین حساسیت دارد نباید از پوست درخت بید برای درمان زانو درد با طب سنتی استفاده کند. پوست درخت بید سفید حاوی سالیسین است. این ماده شیمیایی منبعی مهم برای تولید آسپرین محسوب می‌شود.

سایر روش‌های مکمل درمان زانو درد

در کنار درمان زانو درد با طب سنتی گزینه‌های درمانی دیگری وجود دارد که ممکن است افراد بخواهند برای مدیریت درد مفاصل آن‌ها را امتحان کنند. این گزینه‌ها عبارتند از:

  • ورزش
  • طب سوزنی
  • ماساژ درمانی

کلیاتی درباره درمان زانو درد با طب سنتی

آرتروز یک بیماری التهابی مزمن که می‌تواند باعث تورم، درد و سفتی در مفاصل بخصوص زانو شود. اگرچه افراد می‌توانند علائم خود را با درمان‌های پزشکی، ورزش و تغذیه مناسب مدیریت کنند،‌ اما ترکیبات طبیعی موجود در گیاهان خاص نیز می‌توانند به عنوان گزینه‌های درمانی مکمل عمل کنند.

تحقیقات فعلی نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان می‌دهد، اما هنوز شواهد علمی‌کافی برای نتیجه گیری قطعی در مورد اثربخشی درمان‌های طبیعی در این مقاله وجود ندارد. مکمل‌های گیاهی می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند و برخی از گیاهان می‌توانند با برخی داروها مانند داروهای رقیق کننده خون تداخل داشته باشند. افراد قبل از درمان زانو درد با طب سنتی باید با پزشک صحبت کنند و به هشدارهای لازم آگاه شوند.

سوالات متداول

چه گیاهانی برای درمان زانو درد با طب سنتی مفید هستند؟

مکمل‌های گیاهی مانند گل مغربی و سنبل الطیب در کاهش درد مفاصل کمک کننده هستند. گل مغربی روغنی است که حاوی سطوح بالایی از اسیدهای چرب امگا ۶ است و به کاهش درد و التهاب و کاهش سفتی صبحگاهی کمک می‌کند.

سنبل الطیب نیز در کاهش درد و تنش عضلات و مفاصل نقشی قابل توجه دارد. سنبل الطیب می‌تواند اثرات آرام بخشی داشته باشد، بنابراین افراد ممکن است نیاز داشته باشند که آن را با احتیاط مصرف کنند یا قبل از خواب مصرف کنند.

چگونه درد زانو را به طور طبیعی متوقف کنیم؟

اغلب داروهای گیاهی که در این مقاله فهرست شده می‌توانند به کاهش درد به طور طبیعی در کنار درمان‌های مکمل مانند ورزش و درمان‌های آرام‌سازی کمک کنند.

برخی از افراد با پزشک صحبت می‌کنند تا تمرینات خاصی را برای درمان زانو درد خود انجام دهند. که می‌توانند انجام دهند پیدا کنند یا درخواست ارجاع به یک برنامه ورزشی برای هدف قرار دادن درد مفاصل کنند.

کدام چای برای درد مفاصل مفید است؟

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۶، چای سبز دارای ‌ترکیبی به نام اپی گالوکاتچین-۳-گالات (EGCG) است که دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است و به کاهش زوال استخوان کمک می‌کند.

این مطالعه به بررسی اثرات چای سبز در کنار ورزش درمانی در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید پرداخت و دریافت که منجر به بهبود قابل توجهی در فعالیت بیماری و سلامت کلی می‌شود.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *