پزشکی و سلامت

۸ درمان دیسک کمر در منزل: درمان‌هایی که از ما پنهان کرده‌اند

کمر درد که نیاز به درمان دیسک کمر در منزل دارد| آگاه طب

۸ درمان دیسک کمر در منزل: درمان‌هایی که از ما پنهان کرده‌اند

درمان دیسک کمر در منزل چقدر امکان‌ پذیر است؟ شاید برای بسیاری از بیماران دست یافتن به یک درمان در منزل آرزویی باشد که هر روز به آن فکر می‌کنند. وقتی کمر درد و دیسک کمر دومین علت مراجعه به اورژانس در کشورهای پیشرفته بخصوص آمریکا محسوب می‌شود پس باید راهکارهای متفاوتی غیر از روش‌های دارویی و پزشکی برای درمان آن وجود داشته باشد.

مهم است قبل از پرداختن به هرگونه درمان دیسک کمر در منزل باید میزان شدت فتق دیسک را تشخیص داد و سپس بر اساس آن درمان را پیش گرفت. در واقع فتق، لغزش یا پارگی دیسک زمانی رخ می‌دهد که مقداری از ژله نرم مرکز دیسک از لایه سخت بیرونی آن خارج شود.

این حالت درد بسیار زیادی به همراه داشته و اغلب علائمی را به وجود می‌آورد که عبارتند از: کمردرد، سوزن سوزن شدن، بی‌حسی یا ضعف دریک پا، ساق پا و خود پا.

به صورت کلی مبتلایان به فتق دیسک نیازی به جراحی ندارند مگر در موارد بسیار شدید که نیاز به تعویض دیسک وجود داشته باشد. روش‌های متعددی برای بهبود دیسک کمر وجود دارد که بهمراتب عوارض کمتری نسبت به جراحی دارند و شرایط سخت جراحی را به وجود نمی‌آورند.

علاوه بر روش‌های معمول درمان دیسک کمر در منزل مانند استفاده از کمربند UIC پلاتینر، این مقاله از سایت آگاه طب کاربردی‌ترین روش‌های درمان مورد تایید پزشکان را بیان کرده تا کمکی به بیماران کرده باشد.

انواع راه‌های درمان دیسک کمر در منزل

انتخاب راه مناسب برای درمان دیسک کمر به موارد متفاوتی بستگی دارد مانند شدت درد، ناحیه‌ای که درد دارد و میزان تخریب دیسک که توسط پزشک تشخیص داده می‌شود.

آنچه به عنوان نقطه امیدی برای بیماران به حساب می‌آید اینکه اکثر مبتلایان به فتق دیسک نیازی به جراحی ندارند. آن‌ها باید فقط ۸ راز ساده را بدانند تا بتوانند در منزل از شر درد دیسک رهایی یابند. این نکات عبارتند از:

۱. استراحت ساده‌ترین درمان دیسک کمر در منزل

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از مبتلایان به دیسک کمر آن را مرتکب می‌شوند اینکه به کمردرد یا به بدن خود زمان بهبودی نمی‌دهند و سریع یک برنامه درمانی دارویی یا روش دیگری را شروع می‌کنند. خطای دومی که اغلب بیماران آن را انجام می‌دهند اینکه بعد از مدتی که درد آن‌ها بهتر شد روند درمان را کنسل می‌کنند و آن راتکمیل نمی‌کنند.

برای بهبودی یک دیسک بیرون زده حداقل چهار هفته زمان نیاز است. سپس مراقبت‌های کایروپراکتیک و فیزیوتراپی برای کمک به فعالیت‌های روزانه باید ۱۲ هفته انجام شود تا نتیجه مطلوب بدست آید.

فرد مبتلا به فتق دیسک اگر برنامه درمانی خود را به صورت کامل دنبال نکند، یا بر انجام کارهایی که فشار بیشتری بر دیسک آسیب‌دیده وارد می‌آورد، اصرار ورزد، نه تنها اوضاع ستون فقرات او بدتر، بلکه در معرض خطر فتق دیسک دیگری نیز قرار می‌گیرد. رعایت برخی نکات یک اصل برای بهبود درد کمر به ساب می‌آید و صرفا مختص درمان دیسک کمر در منزل نیست. این اصول باید بعد از جراحی نیز رعایت گردد.

در ۴۸ ساعت اول باید در رختخواب دراز کشیده یا روی مبل راحتی بنشینید. بیمار به احتمال زیاد میل به خوابیدن پیدا خواهد کرد، که این خواب اتفاق خوبی است زیرا برای بهبودی لازم است. استراحت مطلق معمولا بی ضرر و تا زمانی که پزشک کایروپراتیک توصیه‌ای جدیدی نکرده باشد بهتر است ادامه پیدا کند.

۲. نحوه استراحت اولین راز برای درمان دیسک کمر در منزل

خوابیدن به پهلو و نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر در منزل| آگاه طب

دریافت مشاوره رایگان در 1 دقیقه!

در صورتی که می خواهید هم اکنون با متخصص مشاوره ای داشته باشید، فرم زیر را پر کنید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن در این رابطه با شما تماس خواهند گرفت.

مشخصات فردی(Required)
به کدام کارشناس نیاز دارید؟(Required)

چگونگی خوابیدن و نحوه دراز کشیدن حاوی نکاتبسیار مهمی است که گاهی با رعایت آن‌ها بخش زیادی ازدرد ناشی از فتق دیسک از بین می‌رود. حالت مناسب خوابیدن باعث می‌شود که ستون فقرات صاف نگه داشته شود و این امر مانع از وخیم‌تر شدن دیسک خواهد شد. هر چند شاید در ذهن بیماران این رفتار بی تاثیر باشد اما تحقیقات تاثیر آن را به اثبات رسانیده‌اند. با ما همراه باشید تا وضعیت درست خوابیدن و دراز کشیدن را توضیح دهیم:

 • اگر باید روی شکم بخوابید، یک بالش زیر لگن و بالش دیگری زیر پیشانی خود قرار دهید تا انحنای S ستون فقرات حفظ گردد.
 • قرار دادن بالش بین پاها هنگام خوابیدن به پهلو در کاهش درد لگن و ستون فقرات کمری نقش قابل توجهی دارد.
 • وضعیت بدن در هنگام خواب باید با حالت ایستادن در حالی که صاف ایستاده‌اید و شانه‌ها به عقب و منحنی S طبیعی در ستون فقرات است، مطابقت داشته باشد.
 • اگر به پهلو می‌خوابید، بالش کمی‌ ضخیم‌تر باید زیر سر قرار داد تا سر و ستون فقرات در یک راستا قرار گیرند.
 • خوابیدن به پشت یا پهلو درد دیسک را به حداقل می‌رساند
 • هنگام خوابیدن به پشت مطمئن شوید که بالش، گردن را در یک حالت متعادل نگه می‌دارد نه خیلی بالا و نه خیلی پایین.
 • تشک باید به‌اندازه کافی سفت باشد که بتواند از کمر حمایت کند، یا به‌اندازه کافی نرم باشد تا ستون فقرات به حالت راحت و صافی قرار گیرد.

نحوه درست خوابیدن همه جنبه‌های زندگی را تحت  تاثیر قرار می‌دهد و برای بهبود درد دیسک و جلوگیری از مشکلات پشت معجزه می‌کند.

۳. کمربند پلاتینر را جدی‌ترین درمان دیسک کمر در منزل بدانید

کمربند پلاتینر بهترین درمان دیسک کمر در منزل| آگاه طب

با توجه به هزینه‌های بالای درمان به وسیله متخصصین کایروپراکتیک و فیزیورتراپیست‌ها، پزشکان کمربند پلاتینر را به عنوان گزینه‌ای موفق در درمان دیسک کمر در منزل توصیه می‌کنند. پلاتینر را گاهی با عنوان کمربند حرارتی یا UIC می‌شناسند که دارای سه تکنولوژی پیشرفته و هر کدام نقش ویژه‌ای در درمان دیسک کمر دارند. فناوری‌های بکار رفته در کمربند پلاتینر عبارتند از:

 • اولتراسوند: این تکنولوژی به کمک امواج صوتی در عمق بافت‌های آسیب‌دیده ایجاد گرما کرده و موجب تقویت گردش خون خواهد شد. افزایش جریان خون و ایجاد گرما به عمق بافت‌ها نفوذ کرده و گرفتگی و اسپاسم عضلانی را تسکین می‌دهد و به کاهش التهاب می‌انجامد. همچنین با افزایش جریان خون روند التیام را تحریک و بهبود بافت‌های تضعیف شده را سرعت می‌بخشد.
 • اینفرارد یا اشعه مادون قرمز: اینفرارد یا لیزر سطح پایین به کمک اشعه بسیار کم نور مادون قرمز روی بهبود گردش خون و ترمیم و بازسازی سریع بافت‌های آسیب‌دیده تمرکز دارد. گرما موجب افزایش جریان خون شده و مادون قرمز آن را غنی از اکسیژه می‌سازد. با افزایش جریان خون اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به ناحیه تخریب شده منتقل می‌گردد، به همین دلیل روند بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده سرعت قابلتوجهی می‌یابد.
 • کلاک پالس: تحریک عصب از طریق پالس‌های الکتریکی است. این دستگاه کوچک جریان الکتریکی کمی ‌را به عضلات می‌رساند تا با کند کردن ارسال سیگنال‌های درد به مغز مانع از ایجاد درد شود و یا درد به وجودآمده را تسکین دهد. از این رویکرد تسکینی برای کمک به کاهش درد ناشی از جراحی، شکستگی‌های استخوانی و زایمان زیاد استفاده می‌کنند.

هماهنگی این سه تکنولوژی درمانی پُرکاربرد عرصه پزشکی در کمربند پلاتینر موجب شده که بسیاری از پزشکان آن را بهترین درمان دیسک کمر در منزل بدانند.

۴. سبک زندگی سالم مهم‌ترین استراتژی درمان دیسک کمر در منزل

با توجه به اینکه اغلب مردم به دنبال این هستند که سالم غذا بخورند و ورزش کنند، اما به نظر نمی‌رسد این کار خیلی خوب پیش برود. عدم تحرک و یکجا نشینی، پرخوری و استرس بیش از حد از معضلات زندگی امروزه است که گریبان همه را تا حد زیادی گرفته است.

اما با وجود این معضل فراگیر چگونه به درمان دیسک کمر در منزل کمک کنیم؟ با ایجاد این تغییرات در شیوه زندگی مسیر تقویت بدن و ستون فقرات را پیش بگیرید:

 • دوری از نشستن طولانی مدت: بعد از هر ۳۰ دقیقه نشستن چند دقیقه بلند شده و حرکت کنید
 • از سیگار کشیدن بپرهیزید
 • مصرف بیش از حد الکل را کنسل کنید
 • خود را از استرس دور نگه دارید
 • حداقل ۷-۹ ساعت در شب بخوابید
 • کاهش وزن را در دستور کار خود قرار دهید
 • انتخاب رژیم غذایی گیاهی و ضد التهابی کمک کننده است
 • مصرف مکمل‌های ضد التهابی طبق دستور پزشک کایروپراکتیک
 • ورزش را حداقل ۶ روز در هفته و هر روز ۳۰ دقیقه انجام دهید

۵. یوگا بهترین ورزش برای درمان دیسک کمر در منزل

یوگا ورزش برای دیسک کمر| آگاه طب

خطا نیست که ورزش را سنگ بنای درمان دیسک کمر دانست. به همین دلیل برای بهبود فتق دیسک و جلوگیری از عود مجدد آن ورزش گزینه‌ای کاربردی است. ولی مهم است که نوع ورزش را درست انتخاب کرد، چون وزش اشتباه نه تنها به بمبودی دیسک کمک نمی‌کند بلکه موجب تشدید دیسک کمر خواهد شد. یی از بهترین ورزش‌ها برای درمان دیسک کمر در منزل یوگا است. برخی از ژست‌های یوگا برای دیسک کمر مناسب نیست ولی اغلب حرکات آن موجب کاهش فشار از روی ستون فقرات می‌شود و از این طریق به بهبود دیسک کمر کمک خواهد کرد.

یوگا یک راه عالی برای تمرین وضعیت بهتر، کاهش استرس و تنش عضلانی، بهبود تنفس و گردش خون، در عین حال بهبود عضلات مرکزی است که از ستون فقرات حمایت می‌کنند. برای انجام تمرینات یوگاه حتما به یک مربی یوگاه مراجعه کنید تا حرکات درست را برای بهبود و تقوت ارائه دهد. فراموش نکنید که انجام تمرین‌های اشتباه وضعیت دیسک را بدتر خواهد کرد پس باید کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد را بشناسید. برخی از بهترین تمرینات یوگا برای درمان دیسک کمر در منزل عبارتند از:

 • ژست کودک
 • ژست جنگجو دوم
 • آردا اوتاناسانا
 • ژست جسد
 • بهارادواجاسا (نشستن روی صندلی، نه روی زمین)
 • ژست نیمه سگ
 • ژست جسد
 • ژست کوه
 • حالت مثلثی

۶. پرهیز از خم کردن کمر نوعی درمان دیسک کمر در منزل

بدون شک قرارگیری بدن در یک وضعیت بد چه ایستاده یا نشسته فشار زیادی روی ستون فقرات وارد می‌آورد که احتمال تشدید فتق دیسک را بالا می‌برد.

با توجه به اینکه قرارگیری بدن در وضعیت بد ممکن است به پارگی دیسک منتهی نشود اما باید بپذیریم هیچ امتیاز مثبتی برای بدن نیز ندارد. دیسک‌های ستون فقرات با افزایش سن سخت‌تر و انعطاف‌پذیرتر می‌شوند. درصورتی که از قبل به بیرون زدگی دیسک مبتلا شده باشید قرارگیری بدن در موقعیت بد موجب افزایش شدت مشکلات کمر خواهد شد.

زمانی که به این باور رسیدید که در مورد وضعیت قرارگیری بدن خود مانند نشستن، ایستادن و یا بلندکردن چیزی تردید دارید، بهترین گزینه مراجعه به پزشک کایروپراتیک است. مشاوره‌های آن‌ها یکی از بهترین روش‌های درمان دیسک کمر در منزل بهحساب می‌آید که بیماران زیادی از آن نتیجه گرفته‌اند.

۷. توانبخشی فیزیکی یا فزیوتراپی؛ استراتژی برای درمان دیسک کمر در منزل

سوالی که ذهن بیماران را درگیر می‌سازد اینکه با ورزش چگونه می‌توان به درمان دیسک کمر در منزل پرداخت. فیزیوتراپیست‌ها با آموزش برخی تمرینات و حرکات کششی به تقویت عضلات کمر کمک می‌کند و فشار را از روی ستون فقرات بر می‌دارد. ورزش‌هایی مانند پیاده روی، ایستادن و انواع خاصی از ورزش است که ماهیتی ملایم داشته و به بهبودی دیسک کمر کمک می‌کنند. فراموش نکنید در انتخاب ورزش از متخصص کایروپراتیک مشورت بگیرید چون همه ورزش‌های مناسب برای درمان دیسک کمر نیستند و امکان دارد انجام ورزش اشتبه وضعیت دیسک کمر را وخیم و درد آن را تشدید کند.

کایروپراکتیک و درمان‌های مرتبط با فیزیوتراپی با هم ارتباط مستقیم دارند، به همین دلیل اکثر مطب‌های کایروپراکتیک را همراه با روش‌های فیزیوتراپی می‌توان یافت. نکته مهم اینکه تمرینات ارائه شده در کلینیک فیزیوتراپی را می‌توان در منزل هم تکرار کرد و از آن بهره برد.

برخی تمرینات، مانند راه رفتن، بار را روی قسمت پشتی دیسک قرار می‌دهد که مایع و ‌ترکیبات داخل دیسک را به جلو می‌راند. به عبارت دیگر، فیزیوتراپ می‌داند کدام تمرینات دیسک برآمده را به موقعیت مناسب خود باز می‌گرداند.

حدود ۴ تا ۸ هفته زمان نیاز است تا دیسک به طور طبیعی بهبود یابد. انجام تمرینات صحیح و پرهیز از کارهایی مانند نشستن طولانی مدت باعث می‌شود که مایع از عصب دور شود و بافت‌های اسکار روی نواحی آسیب‌دیده تشکیل شوند.

۸. گرما و سرما راهکاری موقت برای درمان دیسک کمر در منزل

شاید ابتدایی‌ترین اقدام برای تسکین درد و کاهش التهاب ناشی از دیسک کمر در منزل استفاده از کمپرس سرما یا گرما باشد. گرما با تقویت جریان خون و افزایش سطح ارتجاعی بافت‌های همبند، اسپاسم عضلانی و سفتی ماهیچه‌ها را برطرف می‌سازد. کمپرس سرد نیز دمای بافت آسیب‌دیده کمر را پایین می‌آورد تا تاثیرات ضد درد و ضد التهابی روی کمر ایجاد کند.

برای کاهش گرفتگی‌های عضلانی، کمر را قبل از انجام تمرینات کششی یا ورزش، با حوله گرم آماده کنید. همچنین برای تسکین درد ناشی از تمرینات ورزشی از کمپرس سرد استفاده کنید تا عضلات مسیر انقباض و ریلکسی را راحت طی کنند.

نگاهی کلی به درمان دیسک کمر در منزل

بین مهره‌های کمر یک لایه لاستیکی با محتویات ویژه‌ای وجود دارد که نقش ضربه گیر را بین مهره‌های ستون فقرات بازی می‌کنند. وقتی سن بالا می‌رود این لایه‌های لاستیکی تحلیل رفته  و آسیب‌پذیر می‌شوند؛ به هیمن دلیل مرکز نرم و ژله‌ای آن دچار کم آبی شده و این وضعیت منجر به تخریب، لغزش، فروپاشی، بیرون‌زدگی و پارگی دیسک خواهد شد.

در هر کجای ستون فقرات  امکان پارگی دیسک وجود دارد ولی ستون فقرات گردنی و ناحیه پایین کمر بیشتر از سایر نقاط مستعد ابتلا به فتق دیسک هستند. دیسک بیرون زده اعصاب مجاور را تحریک و باعث درد، ضعف، بی‌حسی یا درد تابشی در پاها می‌شود. با این اتفاق در طول فعالیت بدنی درد بدتر و در هنگام استراحت فروکش می‌کند.

برای خلاصی از این درد ناخوشایند راهکارهای زیادی وجود دارد که تاثیر هرکدام به میزان شدت فتق دیسک و عصب تحت تاثیر دارد. برخی‌ها با شنیدن اسم فتق دیسک کمر فکر می‌کنند باید حتما جراحی کنند در صورتی که راه‌های زیادی قبل از جراحی برای درمان دیسک کمر در منزل وجود دارد که نتیجه بخش و بهتر از جراحی عمل می‌کنند.

جراحی در واقع آخرین نقطه درمان است که اگر سایر راه‌ها جواب ندادند توصیه می‌شود. از جمله راه‌هایی که می‌توان از آن به عنوان درمان دیسک کمر در منزل استفاده کرد باید به موارد زیر اشاره کرد: استفاده از کمربند پلاتینر، استراحت، اصلاح سبک زندگی ، تمرینات کششی یوگا و ورزش‌های مجاز مانند دوچرخه سواری و پیاده‌روی در آب بهترین گزینه‌ها برای بهبود دیسک کمر به شمار می‌آیند.

سوالات متداول

۱.کدام گزینه بهترین درمان دیسک کمر در منزل محسوب می‌شود؟

روش‌های درمانی غیرجراحی همیشه بهترین گزینه برای درمان به حساب می‌آیند. ترکیب کمربند پلاتینر و حرکات ورزشی بهترین هستند.

۲. عامل ایجاد فتق دیسک چست ؟

فشار بیش از حد، ضربه و بالا رفتن سن اصلی‌ترین عامل‌های ایجاد بیرون زدگی دیسک هستند. دیسک دارای یک هسته نرم و ژله مانند و یک دیواره سخت است که هنگام فشار بیش از حد دیواره آسیب می‌بیند و مرکز نرم دیسک به سمت بیرون متمایل می‌گردد. در این حالت به نخاع فشار وارد می‌کند و موجب ایجاد درد شدید خواهد شد. یک نمونه اینکه بلند کردن یک جسم سنگین پس از نشستن برای مدت طولانی امکان دارد به فتق دیسک منتهی شود.

۳. برای درمان دیسک کمر کمربند پلاتینر چگونه عمل می‌کند؟

کمربند پلاتینر سه تکنولوژی پیشرفته اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس را در خود دارد. این سه فناوری با افزایش جریان خون و ایجاد گرما، بالا بردن اکسیژن خون و مواد مغذی به بافت‌های آسیب‌دیده در ترمیم و بازسازی دیسک کمر نقش موثری ایفا می‌کند.

۴. انواع کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد؟

بلند کردن اجسام سنگین، ورزش‌های سنگین، چرخش‌های ناگهانی و نشستن‌ یا ایستادن‌ها طولانی مدت برای دیسک کمرنقش بسیار مخربی دارند.

۵. درد دیسک کمر چقدر طول میکشد؟

بین چهار تا هشت هفته زمان نیاز است تا بهبودی پیدا کند و تا ۱۲ هفته نیز باید مراحل درمان را رعایت کنید تا بتوانید به کاراهای روزمره بازگردید.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *