پزشکی و سلامت

۵ مراقبت بعد از پی آر پی زانو؛ تضمینی برای اثربخشی تزریق پلاسما

فردی در حال انجام PRP زانو که باید مراقبت‌ بعد از پی آر پی زانو را جدی بگیرد|آگاه طب

۵ مراقبت بعد از پی آر پی زانو؛ تضمینی برای اثربخشی تزریق پلاسما

مراقبت بعد از پی آر پی زانو، ضامن تاثیرگذاری عمل PRP است و مقوله جدایی محسوب نمی‌شود، پس باید به اهمیت آن بشدت پایبند بود. بسیار مهم است که از تحمیل فشار بیش از حد به مفاصل و رباط‌ها در مرحله بهبود PRP اجتناب کنید. در هفته‌های اول پس از تزریق، پلاکت‌ها برای رشد مجدد بافت جدید در محل تزریق، اثربخشی خود را شروع می‌کنند. مراقبت بعد از پی آر پی زانو در این دوره بسسیار مهم است.

اگر دوران نقاهت بعد از عمل طی نشود، حرکت بیشتر و اعمال وزن بر زانو موجب توزیع پلاکت‌ها به نواحی دیگر می‌شود. به همین دلیل امکان دارد هیچ بهبودی در آسیب زانو شکل نگیرد، این موضوع به اهمیت مراقبت بعد از پی آر پی زانو اشاره دارد.

برای اطمینان از دریافت بیشترین فواید PRP برای درد زانو یا آسیب تاندون، در قدم اول باید به زانو خود اجازه استراحت دهید. برای تکمیل درمان علاوه بر استراحت چندین مرحله مهم نیز باید رعایت کنید تا بهبودی کاملی دریافت کنید. این نوشتار از سایت آگاه طب، برخی از بهترین روش‌های مراقبت بعد از پی آر پی زانو را ارائه می‌کند.

مراقبت بعد از پی آر پی زانو؛ ۵ مرحله کلیدی که درمان را تکمیل می‌کند

درمان‌های تزریق پلاسمای غنی از پلاکت و تزریق سلول‌های بنیادی راهی ایمن، طبیعی و مؤثر برای التیام درد و آسیب پا و مچ پا هستند. اگر بیماران تصمیم به جستجوی این درمان‌ها گرفته‌اند، مطمئن باشند که با پیروی از این توصیه‌ها، از مزایای کامل این روش تغییردهنده زندگی بهره‌مند می‌شوند.

۱. استفاده از ابزارهای کمکی برای پیاده‌روی حداقل ۲ هفته پس از درمان

فرد میانسالی در حال راه رفتن با واکر به عنوان انجام مراقبت‌ بعد از پی آر پی زانو است|آگاه طب

دریافت مشاوره رایگان در 1 دقیقه!

در صورتی که می خواهید هم اکنون با متخصص مشاوره ای داشته باشید، فرم زیر را پر کنید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن در این رابطه با شما تماس خواهند گرفت.

مشخصات فردی(Required)
به کدام کارشناس نیاز دارید؟(Required)

وسایل کمکی راه رفـتن مانند عصا یا واکر در طول دوره بهبودی دو هفته‌ای بعد از تزریق PRP توصیه می‌شود. در طول این مدت، مقداری درد و التهاب طبیعی است، بنابراین حفظ تعادل در ناحیه تحت درمان بدون کمک عصا دشوار است. گاهی دور از ذهن نیست که نتوان زانو را حرکت داد، زیرا امکان دارد محل آسیب‌دیده با پوشش فشاری یا زانوبند پوشـانده شـده باشد.

استفاده از عصا در راه رفـتن و انجام کارها و فعالیت‌های سبک کمک قابل توجهی می‌کند. آن‌ها همچنین می‌توانند تعادل را ایجاد و وزن مفاصل یا رباط‌های آسیب‌دیده را حفظ کنند تا بتوان بهبودی تدریجی بدست آورد.

برای اینکه از انواع دردهای زانو رها شوید و به راحتی و بدون درد قدم بردارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” درمان زانو درد با ورزش؛ ۶ حرکت ورزشی موثر “را بخوانید.

۲. کمک گیری از کمپرس سرد یا گرم روی ناحیه تحت درمان

جدا از درد، تورم یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی پی آر پی و در چند روز اول پس از تزریق روی حرکت تاثیر می‌گذارد. کیسه یخ برای کاهش التهاب در اطراف ناحیه تحت درمان گزینه مناسبی است. سرما درمانی برای کاهش جریان خون مفید و می‌تواند درد و تورم را به حداقل برساند.

اگر بعد از تزریق PRP دچار سفتی مفاصل شدید، از کمپرس گرم روی زانو استفاده کنید. برخلاف سرما درمانی، گرما معمولا گردش خون را افزایش می‌دهد که برای بهبود سفتی مفاصل یا تاندون‌ها و به حداقل رسـاندن اسپاسم عضلانی مفید است.

۳. مراقبت بعد از پی آر پی زانو با کاهش شدید تمرینات و فعالیت‌های روزانه

بازسازی بافت‌ها و سلول‌های جدید در هفته دوم مراقبت‌ بعد از پی آر پی زانو|آگاه طب

به غیر از پیاده‌روی، عموما به بیماران توصیه می‌شود که پس از تزریق PRP از فعالیت‌های سنگین دیگر خودداری کنند. ایده آل است که مفاصل تحت عمل پی آر پی برای چندین هفته استراحت کنند. انجام ورزش یا فعالیتی که ممکن است آن‌ها را تحت فشار قرار دهد باید محدود کرد.

احتمالا بتوان در عرض دو تا سه هفته پس از درمان، ورزش‌های کم تاثیری مانند یوگای سبک، پیاده‌روی سریع و کشش را انجام داد. فعالیت‌های متوسط مانند دویدن، دوچرخه سواری و شنا را معمولا بعد از هفته چهارم تا ششم باید انجام داد.

۲ هفته بعد از درمان PRP و نقش سرنوشت‌ساز این دوره

PRP یک مرحله التهابی را آغاز و تا دو هفته پس از درمان ادامه دارد. این یک مرحله ضروری در فرآیند بهبودی است که منجر به بازسازی بافت‌ها و سلول‌های جدید در مفصل یا تاندون آسیب‌دیده می‌شود. بعد در این دوره، مهم است که از جابجایی بیش از حد ناحیه تحت درمان خودداری کنید زیرا بر عملکرد پلاکت‌ها تاثیر می‌گذارد.

۳ تا ۴ هفته بعد از درمان؛ مرحله مهم شروع تاثیرگذاری PRP

مراقبت بعد از پی ار پی زانو در این دوره، مصادف با قرارگیری پلاکت‌ها در جای خود، تشکیل کلاژن جدید و بهبود بافت آسیب‌دیده است. در این دوره، بیماران همچنان باید فعالیت‌های خود را محدود کنند، اگرچه می‌توانند ورزش‌های سبک مانند راه رفتن و کشش را انجام دهند.

۶ هفته به بعد از PRP؛ مقایسه قبل و بعد این شیوه درمان

بیماران می‌توانند کاهش درد اولیه و بهبود علائم را با قبل از پی آر پی قیاس کنند و تاثیر آن را متوجه شوند. بعد از این دوره می‌توان به آرامی ‌به فعالیت‌های خود بازگشت و شروع به انجام تمرینات متوسط کرد. ولی همچنان مهم است که وضعیت زانو را تحت نظر داشت و در صورت وجود درد طولانی مدت استراحت کنید.

چنانچه امکان مراجعه به پزشک ندارید برای درمان زانو درد خود روش‌های خانگی را پیش بگیرید. مقاله ” درمان زانو درد خانگی با ۷ راهکاری ساده؛ از تای چی تا زاپیامکس ” راهنمای بسیار ارزشمندی برای درمان خانگی دردهای زانو است.

۴. زانوبند زاپیامکس یا فیزیوتراپی بعد از پی آر پی

اگر تزریق را با یک جلسه فیزیوتراپی ‌ترکیب کنید، نتایج مطلوبی از PRP بدست می‌آید. اما مراجعه به فیزیوتراپی مشکلاتی به همراه دارد که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت و به همین دلیل بسیاری فیزیوتراپی را انجام نمی‌دهند. خبر خوب اینکه جایگزینی عالی برای فیزیوتراپی به نام زانوبند زاپیامکس وجود دارد که همان تاثیر و کارکرد فیزیوتراپی را در اختیار بیمار قرار می‌دهد.

این زانوبند هزینه بسیار پایینی دارد و بسیاری از مشکلات مانند رفت‌وآمد، ترافیک و درگیری زمانی را ندارد. زاپیامکس، زانوبندی برقی، بسیار پیشرفته و مجهز به سه تکنولوژی‌ پیشرفته درمانی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است که با نام اختصاری UIC شناخته می‌شود. این فناوری با ایجاد گرما در عمق بافت‌های زانو و اکسیژن‌رسانی زیاد به زانو بعد از PRP درد و تورم را به طرز چشم‌گیری می‌کاهد. به همین دلیل باید گفت که زاپیامکس در مراقبت بعد از پی آر پی زانو نقش کلیدی ایفا می‌کند. با خرید زانوبند زاپیامکس سختی‌ها و هزینه‌های فیزیوتراپی را از دوش خود بردارید و مراحل درمان و مراقبت بعد از پی آر پی زانو را در خانه دنبال کنید.

معمولا استفاده از زاپیامکس یا مراجعه به فیزیوتراپیست باید با گذشت هفت تا ۱۰ روز بعد از درمان PRP برنامه‌ریزی شود. این به بازیابی عملکرد مفصل، ایجاد قدرت و بازیابی تحرک مطلوب کمک زیادی می‌کند.

۵. نکات تکمیلی و باید و نبایدهای مهم مراقبت بعد از پی آر پی زانو

چه در توانبخشی فیزیکی و چه در پزشکی ورزشی، PRP یکی از بهترین گزینه‌های درمانی است که به بازیابی و تقویت سلامت مفاصل کمک می‌کند. برای رفع مشکلات کمر مانند زانو مراقبت های بعد از پی آر پی کمر نیز یک رکن مهم در درمان به حساب می‌آید. پی آر پی لگن نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 • حداقل به مدت هشت ساعت محل تزریق را لمس و ماساژ ندهید.
 • تا هشت ساعت پس از درمان از استحمام، دوش یا شنا خودداری کنید.
 • هیچ دارو، ویتامین یا مکملی مصرف نکنید مگر اینکه توسط پزشک تایید شده باشد. این شامل مکمل‌های غذایی، گیاهان دارویی و داروهای ضد درد می‌شود.
 • تا شش ساعت بعد از PRP نبایداز لوسیون، روغن یا آرایش روی محل تزریق استفاده کرد
 • حداقل تا سه روز بعد از عمل از مصرف سیگار و الکل پرهیز کنید. هر دوی این‌ها روند بهبودی را مختل می‌کنند و سیگار کـشیدن ممکن است اثربخشی درمان را کاهش دهد.
 • هیدراته بمانید، تغذیه بعد از پی آر پی زانو را کنترل کنید و غذاهای سالم و مغذی بخورید.
 • کبودی، تورم و قرمزی روی زانو بعد از پی آر پی از هفت تا ۱۰ روز باقی می‌ماند و به تدریج از بین می‌رود. اگر علائم بدتر شد یا تغییر کرد یا بعد از ۱۰ روز از بین نرفت، به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بدانید؛ برای از بین بردن درد و التهاب کمر در خانه، بهترین گزینه پیشنهادی استفاده از کمربند پلاتینر است. چون این کمربند از پیشرفته‌ترین و مجهزترین محصولات برای درمان کمر است.

عوارض جانبی بالقوه پس از تزریق پی آر پی

عوارض جانبی در مورد تزریق PRP رایج نیست زیرا از خون خود بیمار منشاء می‌گیرد. اگرچه عوارض جانبی به ندرت رخ می‌دهد ولی مواردی مانند عفونت بالقوه، آسیب‌های عصبی، تورم یا درد خفیف در محل تزریق دور از ذهن نیست. اگر عوارض آن شدید شد بهتر است که به پزشک مراجعه شود.

کلیاتی که باید درباره مراقبت بعد از پی آر پی زانو دانست

پلاسمای غنی از پلاکت که به عنوان PRP شناخته می‌شود، ماده‌ای که از خون بدست می‌آید و دارای خواصی بهبودی‌بخش است. تزریق PRP در بافت‌های آسیب‌دیده انجام می‌گیرد و بدن را تحریک می‌کند که منجر به رشد سلول‌های جدید و سالم‌تر در بدن می‌شود. این درمان برای شرایط مختلفی مانند استئوآرتریت،‌ ترمیم پس از جراحی، آسیب‌های تاندون و حتی ریزش مو توصیه می‌شود.

اما مرحله مهم مراقبت بعد از پی آر پی زانو است که بسیاری آن را نادیده می‌گیرند و به همین دلیل نتیجه مطلوبی بدست نمی‌آید. PRP عمدتا فاقد عوارض است چون از خون خود بیمار برای درمان استفاده می‌شود. پلاسما ماده‌ای بسیار حیاتی است زیرا حاوی پروتئین‌هایی است که از رشد سلولی حمایت می‌کنند.

درمان PRP را می‌توان به روش‌های مختلف تزریق کرد یا در حین جراحی اعمال کرد. پس از اتمام فرآیند تزریق PRP، بافت‌های زانو سریع‌تر بهبود می‌یابند. اما سرعت بهبودی آن بسیار به مراقبت بعد از پی آر پی زانو بستگی دارد که باید بدرستی رعایت گردد.

سوالات متداول

۱.میانگین زمان بازیابی تزریق PRP چقدر است؟

دوره نقاهت بین بیماران با توجه به میزان وضعیت، علائم و مراقبت بعد از پی آر پی زانو متفاوت است. به طور متوسط، افراد باید حدود ۴ تا ۶ هفته قبل از شروع مجدد تمام فعالیت‌های عادی استراحت کنند. نتایج بهبودی با جستجوی فیلم پی ار پی زانو در اینترنت نیز قابل مشاهده است.

۲. محدودیت‌های فعالیت بعد از PRP چیست؟

ورزش‌های شدید یا پرتحرک مانند دویـدن یا پریـدن را باید به مدت دو هفته کنسل کرد.

۳. آیا تزریق پی آر پی دردناک است؟

به طور کلی، تزریق PRP دردناک نیست. اما با توجه به محل درمان ممکن است در زمان تزریق کمی ‌ناراحتی و احتمالا کمی ‌حساسیت پس از تزریق را تجربه کرد.

۴. آیا بیمه درمان PRP را پوشش می‌دهد؟

طرح‌های بیمه متفاوت هستند، اما در حال حاضر اکثر ارائه دهندگان بیمه این درمان‌های پیشرفته را پوشش نمی‌دهند. پس باید گفت که هزینه تزریق PRP زانو را قبل از انجام جویا شوید.​

نظرات (2)

 1. فهیمی

  ممنون از مطالب خوبتان در خصوص مراقبت های پس از پی آر پی .کامل و دقیق بود .موفق باشید

 2. میترا چمنی آذر

  آیا بعد از prp به راحتی میشه از پله بالا و پایین رفت؟

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *