پزشکی و سلامت

ورزش دیسک کمر ؛ کاهنده درد و تجربه آرامش

ورزش دیسک کمر

ورزش دیسک کمر ؛ کاهنده درد و تجربه آرامش

ورزش دیسک کمر برای افرادی که از کمردرد حاد یا مزمن رنج می‌برند، ضروری است. فتق دیسک یکی از شایع‌ترین علل کمردرد است. همه افراد بین ۲۵ تا ۵۵ سال فتق دیسک را تجربه کرده‌اند. براساس نظریه‌های موجود احتمال فتق دیسک در مردان حدود دو برابر بیشتر از زنان است. اما فتق دیسک چیست؟

در بین هر یک از مهره‌های ستون فقرات یک بالشتک لاستیکی به نام دیسک وجود دارد. این بالشتک نرم با یک نمای بیرونی سخت و لاستیکی احاطه شـده است. فتق دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که برخی از مراکز نرم و ژل مانند از قسمت بیرونی سخت عبور می‌کنند.

از آنجایی که ستون فقرات محل عبور بسیاری از اعصاب است، این اختلال در دیسک اغلب باعث درد، بی حسی یا ضعف در قسمتی از بدن که عصب به آن وارد یا خارج می‌شود، خواهد شد. در این مقابه از فروشگاه اینترنتی آگاه طب به بررسی این دیسک کمر و ورزش دیسک کمر و روش‌های درمانی می‌پردازیم.

یازده حرکت ورزشی دیسک کمر ؛ درد را کاهش دهید

معرفی یازده حرکت ورزشی دیسک کمر | آگاه طب

دریافت مشاوره رایگان در 1 دقیقه!

در صورتی که می خواهید هم اکنون با متخصص مشاوره ای داشته باشید، فرم زیر را پر کنید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن در این رابطه با شما تماس خواهند گرفت.

مشخصات فردی(Required)
به کدام کارشناس نیاز دارید؟(Required)

کمتر کسی فواید ورزش برای دیسک کمر را نمی‌داند. یکی از بهترین روش‌های درمانی برای علائم فتق دیسک، تمرینات کششی است. با کشش آرام عضلات پشت، انعطاف‌پذیری آنها بهبود می‌یابد و به آنها کمک می‌کند تا ناحیه فتق دیسک را تثبیت کنند. استقامت کلی و گردش خون نیز با تمرینات دیسک فتق بهبود می‌یابد. اینکه کدام تمرین بهتر است تا حدی به ناحیه ستون فقرات که در آن فتق رخ می‌دهد بستگی دارد.

۹۵ درصد کمردرد همراه با فتق دیسک در گروه سنی ۲۵ تا ۵۵ سال در قسمت ستون فقرات رخ می‌دهد. کشش‌های خاص فتق دیسک اغلب مهمترین بخش هر برنامه درمانی و کاهش درد است. مهم است به یاد داشته باشید که درست مانند هر ورزش دیگری، گرم کردن بدن بسیار مهم است و اگر درد قابل توجهی وجود داشت، به خود فشار نیاورید. ۱۱ ورزش دیسک کمر برای تمرینات فتق دیسک کمر، سعی کنید:

 1. کرانچ جزئی با زانوهای خمیده: عضلات کمر و شکم را تقویت می‌کند
 2. کشش همسترینگ: عضلات ساق پا و عضلات کمر را به آرامی‌کشش و تقویت می‌کند
 3. دیوار نشسته: به آرامی‌عضلات شکم، کمر و ساق پا را تقویت می‌کند
 4. سگ پرنده: به تثبیت کمر کمک می‌کند
 5. زانو تا سینه: این تمرین در حالت خوابیده به پشت انجام و عضلات شکم به آرامی‌کشیده می‌شوند
 6. کج شدن لگن: در حالی که عضلات لگن را به آرامی‌کشش می‌دهید، کمر شما روی زمین قرار می‌گیرد
 7. پل زدن: این تمرین برای مبتدیان یا کسانی که آن را به درستی انجام نمی‌دهند می‌تواند کمی‌ سخت باشد
 8. شنا: آب به آرام کردن بدن کمک می‌کند
 9. کشش گردن: این کشش‌ها باید تا حد امکان به آرامی‌انجام شوند
 • تاکس چانه: یک تمرین ملایم برای تقویت عضلات گردن است
 • کشش ذوزنقه فوقانی: به کاهش درد در گردن و تقویت عضلات کمک می‌کند

علاوه بر ورزش‌هایی که در بهبود دیسک کمر نقش دارند چند راه دیگر برای درمان دیسک کمر در دسترس است که با مراجعه به مقاله مرتبط از این راهکارهای درمانی آگاه شوید.

بارفیکس برای دیسک کمر ؛ مفید است یا نه

هیچ نسخه جهانی برای کاهش کمردرد وجود ندارد، اما تمریناتی وجود دارند که به کاهش درد کمک می‌کند. براساس مطالعات صورت گرفته متخصصان معتقدند که باید از انجام تمریناتی مانند کرانچ در زمان بروز کمردرد اجتناب و در عوض روی تمرینات تقویتی و تثبیت‌کننده تمرکز کرد. یکی از تمرینات کاهش درد درمان دیسک کمر با آویزان شدن یا همان بارفیکس است.

آویزان شدن از میله بارفیکس برای دیسک کمر به عنوان راهی برای شل کردن بافت و ایجاد کشش روی ستون فقرات در آماده شدن برای سایر تمرینات بسیار موثر است.

اینکه ایا بارفیکس برای دیسک کمر ضرر دارد یا نه باید متخصصان ورزشی و پزشکی پاسخ بدهند. برخلاف باور اینکه بارفیکس برای دیسک کمر ضرر دارد متخصصان معتقدند که بارفیکس و دیسک کمر رابطه درمانی خوبی دارند.

بیشتر بخوانید: برای کمک به درمان مشکلات مفصلی زانو در خانه سراغ نمایندگی زانوبند زاپیامکس بروید و پیشرفته‌ترین زانوبند را برای درمان دردهای زانو ازآن‌جا بخرید.

دیسک کمر و بدنسازی ؛ چگونه با درد ناشی از دیسک عضله سازی کنیم؟

برای شروع بدنسازی در زمانی که با درد ناشی از دیسک کمر مواجهید ابتدا باید با پزشک یا مربی بدنسازی خود تمرین ادامه درباره دردی که داری؛ صحبت کنید. با این وجود، در اینجا نکات بسیار مهمی‌وجود دارد که باید رعایت کنید.

روکش جلویی: این ورزش که پلانک شکمی‌نامیده می‌شود به شما امکان می‌دهد تا عضلات کمر را تقویت کنید.

اسکات: انجام حرکات اسکات تپانچه ای یا اسکات تک پا با وزن بدن

به عنوان یک قاعده کلی سعی کنید از حمل بارهایی بر روی پشت خود که می‌تواند ستون فقرات شما را فشرده کند، خودداری کنید. سخت‌ترین قسمت در مورد داشتن دیسک، تطبیق دادن تمرینات پایین تنه و همچنین تمرینات پشت بدن است. اگر در حین انجام ورزش، احساس درد شدید در ناحیه کمر خود کردید، بهتر است فوراً تمرین را متوقف کنید

بیشتر بدانید:چون برخی از ورزش‌ها امکان دارد به زانو آسیب بزنند اطلاع از ویتامین برای زانو درد ضروری است تا در معرض خطر .زانو درد نباشید

کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد

فتق دیسک یکی از شایع‌ترین انواع آسیب کمر است و ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. با ای حال برخی از عوامل وجود دارند که می‌توانند دیسک کمر را دردناک‌تر کنند. این عوامل عبارتند از:

 • کارهایی که نیاز به فعالیت فیزیکی زیاد دارند
 • تکنیک‌های نادرست بلند کردن
 • سیگار کشیدن
 • وزن بدن
 • سن

همه پزشکان در قدم نخست ورزش و فیزیوتراپی را برای مداوای دیسک کمر توصیه می‌کنند ولی باید مراقببود چون بعضی ورزش‌ها نه تنها به بهبود کمک نمی‌کنند بلکه موجب تشدید فتق دیسک می‌شوند. علائم و علل بیرون زدگی دیسک کمر را بشناسید تا درمان درست را برگزینید.

کمربند پلاتینر؛ درمان با فناوری‌های روز جهان

کمربند UIC پلاتینر درمان فناورانه درد دیسک کمر | آگاه طب

پلاتینر کمربندی جدید از تولیدات شرکت آلمانی زایس ترونیک است که با داشتن سه تکنولوژی به روز خود به راحتی انواع درد کمر را تسکین می‌کند. این کمربند دارای سه تکنولوژی اولتراسوند، انفرارد و کلاک پالس است که هر کدام از آن‌ها به تنهایی در تجهیزات خاص فیزیوتراپی و توان‌بخشی استفاده می‌شوند.

اولتراسوند همان امواج صوتی هستند که در تجهیزات مختلفی استفاده می‌شوند. این تکنولوژی در کمربند پلاتینر وظیفه ایجاد بلاک عصبی را در کمر برعهده دارد. به این صورت که نواحی زیرین و تحت تاثیر پلاتینر دچار بی‌حسی خوشایندی می‌شوند که درد، گرفتگی و سفتی را در کمر بیمار از بین می‌برد. این بی‌حسی موضعی دقیقا مشابه عملکردهای تجهیزات فیزیوتراپی است و نه تنها مشکلی ندارد، بلکه مفید نیز هست.

امواج مادون قرمز یکی از مفیدترین امواج طبیعی هستند که باعث تحریک بافت‌ها به بازسازی و ترمیم خود می‌شوند. همچنین این امواج با ایجاد افزایش دمای سلولی در عمیق‌ترین بخش‌های کمر، باعث افزایش گردش خون خواهند شد و سرعت اکسیژن‌رسانی و تغذیه مواد مغذی را افزایش می‌دهند. این فرآیندها روند بهبودی آسیب‌های ایجاد شده در کمر را سرعت می‌بخشد.

کلاک پالس تکنولوژی جدیدی است که در تجهیزات توان‌بخشی از آن زیاد استفاده می‌شود. این تکنولوژی با ارسال پالس‌های الکتریکی ظریف باعث ایجاد ماساژ ریزی در عضلات و بافت‌های کمر می‌شود. این ماساژها اسپاسم‌های عضلانی را درمان می‌کنند و باعث تحریک بافت‌ها به ترمیم و بازسازی خود می‌شود. به همین دلیل بسیاری از پزشکان در کنار درمان‌های پزشکی خرید کمربند پلاتینر را توصیه می‌کنند.

تسکین کمردرد با کمربند پلاتینر در ۱ تا ۳ هفته

با استفاده منظم از کمربند پلاتینر بیماران می‌توانند بعد از چند روز شاهد کاهش میزان درد خود باشند. همچنین با تداوم استفاده از کمربند پلاتینر بعد از ۱ تا ۳ هفته (با توجه به شدت و میزان آسیب) درد تسکین می‌یابد، دامنه حرکتی بهبود می‌یابد و بیمار می‌تواند به فعالیت‌های روزانه خود بپردازد.

برای پی بردن به میزان کیفیت و تاثیرگذاری پلاتینر بهتر است سراغ نظرات در مورد کمربند پلاتینر رفت. بسیاری از پزشکان بر تهیه این زانوبند منحصر به فرد تاکید دارند.

یادداشت پایانی

بسیاری از افراد دیسک کمر را به اشکال مختلف تجربه کرده‌اند. دردی که می‌تواند از خفیف تا شدید بروز و گاها زندگی افراد را هم مختل کند. با این وجود روش‌های درمانی مختلفی برای کاهش درد وجود دارد که در کنار ورزش، دارودرمانی، جراحی می‌تواند به کاهش درد و بهبودی کمک کند. کمربند پلاتینر فناوری آلمانی است که با سه فناوری اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس به درمان دردهای عضلانی کمک می‌کند.

سوالات متداول

کدام تمرین برای مشکل دیسک خوب است؟

فعالیت‌های ملایمی‌که می‌تواند به فتق دیسک کمک کند عبارتند از: یوگا، شنا کردن و راه رفتن.

آیا پیاده روی برای مشکلات دیسک مفید است؟

پیاده روی ثبات ستون فقرات را افزایش می‌دهد و ماهیچه‌هایی را که بدن را در وضعیت عمودی نگه می‌دارند، بهبود می‌بخشد. ساختارهای ستون فقرات را تغذیه می‌کند. پیاده روی برای ورزش گردش خون قوی را تسهیل می‌کند، مواد مغذی را به بافت‌های نرم پمپ می‌کند و سموم را تخلیه می‌کند. انعطاف پذیری و وضعیت بدن را بهبود می‌بخشد.

آیا می‌توانیم مشکل دیسک را درمان کنیم؟

اکثر مردم پس از لغزش دیسک، ظرف شش هفته بدون درمان بهبود می‌یابند.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *